Černý kořen

Hadí mord neboli černý kořen patří mezi kořenovou zeleninu plnou zdraví prospěšných látek. Především v zimním období bychom jej měli zařadit do jídelníčku, bohužel se však na našich zahradách ani tabulích příliš neobjevuje. Přinášíme vám několik důvodů, díky kterým bude chtít černý kořen vyzkoušet i vy.

Černý kořen (hadí mord španělský) se řadí mezi kořenovou zeleninu z čeledi hvězdnicovitých. Černý kořen je odolný vůči mrazu, díky čemuž se mu daří na většině území Evropy i Asie. V České republice se ale shání velmi těžce, protože se u nás příliš nepěstuje. Mezi největší pěstitele této zeleniny patří zejména Belgie, Holandsko a Francie. Pokud si tak budete chtít černý kořen zakoupit, s velkou pravděpodobností budete muset sáhnout po tom z dovozu.

Černý kořen

Černý kořen v kuchyni

Černý kořen se jako zelenina používá odnepaměti. Podle historických pramenů se jako zelenina používal už v 16. století. Odborníci se domnívají, že rostlina pochází buď z Blízkého východu, nebo z jižní části Evropy. Po dlouhá století se černý kořen používá také v oblasti přírodní medicíny. Jaké má ale využití v kuchyni?

Černý kořen se loupe

Černý kořen se musí správně připravit. Na pohled nevypadá nejlépe, má však slupku, kterou lze oloupat. Po oloupání vypadá jako chřest, chutná ale jinak. Černý kořen má výraznou a intenzivní vůni. Zelenina je tvrdá podobně jako mrkev, má jemnou ořechovou příchuť. Černý kořen se po oloupání používá do mnoha pokrmů, je skvělým základem krémových polévek, dále se přidává do různých salátů.

Černý kořen můžete využít také jako netradiční přílohu. Dobře se hodí například masu nebo do omáček. Podle kuchařů je černý kořen vynikající, když se vaří ve slaném nálevu. Jedná se o zimní zeleninu a dobře poslouží jako surovina pro přípravu zeleninové polévky. Kořen je plný vitamínů a zdraví prospěšných látek, které zejména v zimním období váš organismus bezpochyby ocení.

Prospívá zdraví

Kromě zajímavé chuti s ořechovým nádechem byste měli černý kořen do svých jídelníčků zahrnout také kvůli látkám, které obsahuje. Tato zelenina je obzvláště vhodná pro diabetiky, obsahuje totiž bílou tekutinu, která je plná inulinu. Jedná se o sacharidy, které osoby s cukrovkou dobře snáší. Černý kořen se díky vysokému obsahu draslíku doporučuje jako preventivní prostředek proti srdečním onemocněním. Pomáhá také proti revmatismu a jaké lék poslouží při různých onemocněních žaludku a střev.

Na černý kořen narazíte v některých zdravých výživách, můžete si jej také vypěstovat doma na zahrádce. Jeho použití v kuchyni si osvojíte velmi snadno, protože se používá podobně jako jakákoliv jiná kořenová zelenina. Kromě chuti pak oceníte spoustu vitamínů a minerálů, díky čemuž pomůžete svému organismu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno