Ve spojení s řepou si pravděpodobně každý hned vybaví červenou řepu. I když je červená řepa u nás nejrozšířenější, existují i jiné druhy, které se liší tvarem i barvou. Stále populárnější a vyhledávanější je žlutá řepa, která skvěle vypadá i chutná. Podívejme se, jak působí řepa na lidský organismus, v závěru článku přidáme i jeden recept na chutný pokrm ze žluté řepy.
Žlutá řepa
Když se řekne řepa, hned se vám vybaví sytě červená barva? Pak vězte, že kromě červené řepy existují i další druhy různých barev. Pěstitelé se do pěstování speciálních odrůd pouští stále častěji, takže se s různými druhy řep můžeme dnes běžně setkat. Na trhu je k sehnání například řepa bílá, pruhovaná, kulatá, podlouhlá, zmiňovaná žlutá či kultivar baby, který dorůstá velikosti ředkviček.
Žlutá řepa se ale od klasické červené neliší jenom v barvě. Je jemnější a sladší, řadu kuchařů a kuchařek si získala také svou zlatavou barvou. Nejen že hezky vypadá, ale také nezašpiní celou kuchyň, jak to tak při zpracování červené řepy bývá. A jak řepa působí na lidský organismus? Samozřejmě je plná vitamínů a minerálů a na zdraví má pozitivní vliv.
Žlutá řepa a její vliv na zdraví
I když řepu primárně nekonzumujeme kvůli tomu, abychom byli zdraví, nemůžete obsah zdraví prospěšných látek červené i žluté řepy nijak podceňovat. Podle některých odborníků dokonce patří řepa mezi nejléčivější potraviny vůbec. Jedná se o velmi sladkou zeleninu, z toho důvodu se pak nadměrná konzumace nedoporučuje diabetikům.
Žlutá řepa je bohatým zdrojem vitamínů C, A, B i E, z minerálů obsahuje například vápník, železo, zinek či hořčík. Pokud se žlutá řepy nebo červená řepa bude objevovat na vašich talířích, pomůže vám snižovat krevní tlak, upraví puls, posílí nervy i kosti a pomůže také pro zdravější růst netů.
Použití žluté řepy v kuchyni
V první řadě musíme říci, že žlutá řepa stále nepatří mezi nejrozšířenější druhy zeleniny, takže je v běžných obchodních řetězcích pravděpodobně nenajdete. Budete se muset obrátit na soukromé pěstitele či na biofarmy, kde s pěstováním zeleniny často experimentují a žlutá řepa pro ně není už ničím cizím.
Vraťme se ale k tomu, jak žlutou řepu využít v kuchyni. V podstatě ji můžete používat úplně stejně jako tu červenou, tedy sterilovat, péct, vařit apod. Díky tomu, že není tak zemitá jako červená sestra, má delikátnější chuť a hodí se k přípravě mnoha pokrmů. Větší bulvy žluté řepy upečete či uvaříte za cca 50 minut, pokud si koupíte menší bulvy, za 20 minut bude hotovo.
Recept na žlutou řepu pečenou v soli
Už v úvodu jsme vám slibovali jeden recept v hlavní roli se žlutou řepou. Jedná se o jednoduchý pokrm, do kterého se určitě zamilujete tak, jak jsme se do něj zamilovali i my. Příprava je navíc opravdu jednoduchá. Pořiďte si menší bulvy žluté řepy, omyjte j, ale slupku rozhodně nesundávejte. Řepa se bude péci i s ní. Do vyšší nádoby či pekáče nasypte mořskou sůl a do ní zahrabte bulvy řepy. Dejte do trouby a při teplotě 200 až 220 °C pečte podle velikosti 20 až 50 minut. Poté upečenou řepu nakrájejte na tenké plátky, zakápněte olivovým olejem, dochuťte pepřem a vinným octem a můžete podávat. Pečená žlutá řepa se stane delikátní večeří a velkou parádu udělá také jako předkrm hlavnímu chodu.