Černé olivy a zdraví

Olivy se na talíře českých stolů dostávají stále častěji. Jsou cenově dostupné, a i když pochází ze Středomoří, jsou u nás dnes už běžně k sehnání. Jsou chutné a především zdravé. Rozlišujeme dva základní druhy oliv – zelené a černé. V čem se tyto druhy liší a jak jsou na tom z hlediska působení na zdraví olivy černé?

Černé olivy

O původu, pěstování či možnostech využití oliv v kuchyni se dnes bavit nebudete. Chceme se zaměřit jeOlivyn na problematiku vlivu konzumace oliv, především těch černých, na lidské zdraví. Konzumace oliv je totiž pro tělo prospěšná, olivy obsahují řadu zdravých látek a vitamínů. Pozitivně působí na srdce, mozek i kosti. Které olivy jsou pro zdraví lepší?

Černé, nebo zelené olivy?

Pokud přemýšlíte, který druh oliv je na tom z hlediska prospěšnosti na zdraví lépe, nemusíte si s tím hlavu příliš lámat. Černé i zelené olivy jsou na tom totiž velmi podobně. Zelený obsahují více sodíku, černé jsou pak o několik kalorií energičtější, v tom ale rozdíly končí. Je tak jen na vás, kterému druhu dáte vzhledem k preferenci chutí přednost. Je třeba říci, že zelené a černé olivy jsou vlastně tou samou plodinou, zelené jsou však sklizeny v nedozrálé podobě a pak speciálně upraveny, černé se sklízí jako zralé.

Konzumace oliv a jejich vliv na zdraví

Olivy jsou nedílnou součástí středomořské kuchyně. Obecně se právě středomořská kuchyně považuje za jednu z nejzdravějších a její strávníci se dožívají řadu let. Velký podíl na tom mají právě olivy. Podle odborníků stačí denně konzumovat jen 6 až 7 oliv a tělu dodáme řadu zdraví prospěšných důležitých látek, ať už jde o vitamíny, minerály nebo omega 3 mastné kyseliny. Konzumace oliv má na zdraví i tyto pozitivní účinky:

Olivy pro zdraví vašeho srdce

Chcete udělat něco pro své srdce a zmírnit riziko vzniku kardiovaskulárních chorob? Začněte konzumovat olivy. Při pravidelné konzumaci dokáží snižovat špatný cholesterol, snižují riziko infarktu, chrání před vysokým tlakem, působí protizánětlivě a také podporují správnou cirkulaci krve v cévách.

Olivy posílí mozek a jsou antioxidantem

Olivy jsou ideálním krmivem pro váš mozek. Zelené i černé olivy totiž obsahují polyfenoly, které podporují činnost mozku. Mimo to zabraňují degradaci kostí i zlomenin. Olivy jsou také přírodním antioxidantem, který bojuje s volnými radikály a zmírňuje tak riziko různých vážných onemocnění.

Důvodů, proč jíst olivy, a to jak černé, tak zelené, je celá řada. Černé olivy například pomáhají léčit rány, mají antibakteriální účinky, přispívají k omlazování organismu, chrání před nádorovými onemocněními. Olivový olej navíc stimuluje vylučování žluči a pomáhá vylučovat drobné žlučové kameny.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno