Paprika kapie

Paprika patří mezi oblíbené druhy zeleniny, které mají své místo ve studené i teplé kuchyni. Znáte rozdíl mezi paprikou a kapií? A víte, jaký vliv má konzumaci kapie na lidský organismus? Právě na to se nyní společně zaměříme.

Paprika kapieČasto se na nás obracíte s dotazem, jaký je rozdíl mezi paprikou a kapií. Paprika je obecné označení pro druh zeleniny, kapie je pak skupina kultivarů druhu papriky seté. Kapie je tak jakousi podkategorií běžně známých a dostupných paprik. Na rozdíl od některých jiných kultivarů není kapie pálivá, protože neobsahuje látku kapsaicin. Kapie je také poměrně mohutná a na trhu je dostupná v různých barvách. Běžně se setkáte se zelenou, žlutou i červenou kapií. Můžete ji konzumovat zasyrova, stejně tak je možné ji i tepelně zpracovávat.

Kde se vzaly kapie

V Evropě se kapie pěstují už nějaký ten pátek. Vůbec poprvé byla semena přivezena do Španělska v roce 1493. Původně pochází z Mexika a Střední a Jižní Ameriky. Od 15. století se rychle rozšiřovala nejen po Evropě, ale také Africe a Asii. Mezi největší producenty kapie patří v současné době Čína.

Vliv na zdraví

Ačkoliv možná považujete papriku za obyčejnou a nepříliš zajímavou zeleninu, ve skutečnosti obsahuje velké množství zdraví prospěšných látek. Všechny druhy paprik totiž obsahují vysoké množství vitamínu C, K a A, navíc jsou bohaté na draslík, fosfor a hořčík. Z hlediska zdraví prospěšnosti jsou nejvíce vychvalovány červené kapie, které obsahují také rutin. Ten je důležitou ochrannou látkou působící proti kornatění cév.

Pravidelnou konzumací kapií dodáte tělu řadu prospěšných látek. Ty vám dopomohou k dobrému zraku, působí proti rakovině, podporují spalování tuků, posilují kardiovaskulární systém a podporují imunitní systém. Pokud vás tato „obyčejná“ zelenina doposud příliš nepřitahovala, rozhodně byste ji neměli z jídelníčku vynechávat.

Kapie a jejich využití v kuchyni

Kapie patří mezi druh zeleniny, který vyniká svým všestranným využitím. Skvěle chutná zasyrova, a tak se hodí do salátů, do baget či jen tak. Kapie se také mohou nakládat v oleji, jsou pak skvělou pochutinou a mají své pevné místo na oblíbených obložených chlebíčcích. Kapie využijete také při přípravě teplých pokrmů, jsou například základní surovinou pro lečo.

Kapie patří mezi běžně dostupné druhy zeleniny, které mají v české kuchyni celou řadu využití. Navíc obsahují mnoho zdraví prospěšných látek, kvůli kterým se vyplatí je konzumovat. Je jen na vás, dáte-li přednost kapii zasyrova, sterilované kapii nebo ji využijete při přípravě teplých pokrmů.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno