Cukrový hrášek

Cukrový hrášek patří mezi oblíbené druhy zeleniny. V případě cukrového hrášku se nepoužívají jen vyloupaná semena, ale i celé lusky. Cukrový hrášek má pestré využití v kuchyni, vyniká ale také obsahem zdraví prospěšných látek.

Cukrový hrášekCukrový hrášek patří mezi poddruhy hrachu setého. Na rozdíl od některých jiných poddruhů se v případě cukrového hrášku zpracovávají nejen semena, ale i celé lusky. Lusky jsou poměrně drobné a dlouhé až 6 cm. Jsou plné šťávy a vynikají svou křehkostí. Cukrový hrášek má také sladká semena, která se hodí pro různé zpracování v kuchyni. Je možné je jíst zasyrova, sušit, ale také mrazit.

Obsah látek

I když si to mnohdy neuvědomujeme, hrášek je plný vitamínu a dalších zdraví prospěšných látek. V našem jídelníčku by se tak rozhodně měl jednou za čas objevit. Obsahuje poměrně velké množství vitamínu C, je bohatým zdrojem beta karotenu, draslíku, vlákniny i železa. Stačí zkonzumovat hrníček hrášku a do těla dostaneme až 40 % doporučené denní dávky vitamínu C, který důležitý nejen pro náš imunitní systém.

Cukrový hrášek a vliv na zdraví

A když tedy hrášek cukrový obsahuje tolik zdraví prospěšných látek, jaký vliv má na náš organismus? Díky tomu, že obsahuje poměrně vysoký obsah antioxidantů, tak výrazným způsobem posiluje náš imunitní systém. Díky vitamínu E a betakarotenu se navíc antioxidační účinky násobí. Šťáva z čerstvých plodů navíc obsahuje látky, které podporují slinivku. Pokud vás tak trápí problém s břišní slinivkou, cukrový hrášek do svého jídelníčku rozhodně dosaďte. Konzumace hrášku se doporučuje také lidem, kteří trpí cukrovkou. Dále podporuje zažívání, zlepšuje pevnost kostí a snižuje hladinu cholesterolu.

Recept na salát s cukrovým hráškem

Možností, jak cukrový hrášek využít v kuchyni, je celá řada. My jsme si například zamilovali recept na salát po Thajsku, ve které využijeme celé lusky. K přípravě chutného osvěžujícího salátu budete potřebovat 1 okurku, 100 g nadrobno nasekaných rajčat, misku směsi různých zelených salátů, sójovou omáčku, chilli koření, stroužek česneku, delikátní limetkový olej a samozřejmě pořádnou porci cukrového hráčku. Všechny druhy zeleniny a salátů promíchejte, přidejte limetkový olej, dokořeňte špetkou chilli a podávejte s čerstvým pečivem. Věříme, že si tento osvěžující recept také oblíbíte.

Cukrový hrášek má v kuchyni své neopomenutelné místo, navíc obsahuje řadu zdraví prospěšných látek. Proto na něj nezapomínejte a alespoň jednou za čas jej použijte při přípravě různých pokrmů, od salátů přes hráškové krémy až po různé zeleninové směsi.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno