Bambusové výhonky

Bambusové výhonky jsou běžnou ingrediencí v asijských pokrmech. Díky rozmachu asijských restaurací a jídel se výhonky běžně používají i u nás. Víte však, jak a kde bambus roste, jak se s ním pracuje a k čemu všemu se v kuchyni používá?

bambusZatímco pro nás je bambus exotickou rostlinou, v Asii, resp. v Číně a okolních zemí běžně roste a ve velkém se sklízí a konzumuje. Konzumují se mladé výhonky bambusu, které rostou na jaře. Proto jsou bambusové výhonky sezónní zeleninou, která se konzumuje především na jaře. Bambus je obří rostlinou a k jídlu jsou pouze mladé měkké výhonky. Ty se musí sklízet a následně zpracovat velmi rychle, mají totiž tendenci dřevnatět a pak již nejsou poživatelné.

Bambusové výhonky a zdraví

Bambusové výhonky jsou šťavnaté a chutné, navíc jsou zdravé a obsahují i nějaké vitamíny. Musíte však počítat s tím, že pokud si je zakoupíte v nejčastější podobě, tedy ve slaném nálevu, nějaké blahodárné látky ztratí. Bambusové výhonky obsahují dostatečné množství sacharidů a také bílkovin. Z vitamínů pak zejména B a C. Výhonky obsahují také tzv. bambusový cukr neboli kyselinu křemičitou, která se používá při léčbě astmatu. V bambusových výhoncích se nachází i omega 3 a omega 6 mastné kyseliny, draslík, sodík, hořčík, měď nebo zinek. Konzumace výhonků má prokazatelně pozitivní účinky na lidské zdraví. Pomáhá čistit trávicí ústrojí, posiluje imunitu, snižuje vysoký tlak a cholesterol nebo pomáhá vyrovnávat hladinu krevního cukru.

Využití bambusových výhonků v kuchyni

Bambusové výhonky mají široké uplatnění v asijské kuchyni, v různých variacích je však využijete i v české kuchyni. Díky křehké a lahodné chutí doplní i rizoto nebo nejrůznější saláty. Bambus je také důležitou surovinou v indické nebo thajské kuchyni.

Bambusové výhonky můžete využít při přípravě hlavních pokrmů, příloh, salátů nebo polévek. V našem prostředí jsou nejčastěji k sehnání v konzervované podobě, tedy ve slaném nálevu. Výhonky jsou obvykle nakrájené na nudličky nebo kostičky. Nebojte se konzervovaný bambus přidat do „číny“, leča nebo klasické zeleninové polévky. Jemná mírně křupavá chuť ozvláštní řadu pokrmů.

Vařený bambus

Pokud se k vám nějakým způsobem dostane čerstvý bambus, věnujte pozornost jeho přípravě. V syrové neupravené podobě obsahuje totiž bambus řadu škodlivých látek, kterých se musíte zbavit. Do stravitelné podoby bambus upravíte vařením ve slané ve slané vodě. Bambusové výhonky nakrájejte na asi šesticentimetrové kousky, resp. nudličky, a vařte přibližně 20 minut. Duste nebo vařte i bambusové výhonky z nálevu.

Bambusové výhonky ozvláštní vaše pokrmy, nebojte se proto s nimi experimentovat. Konzervovaný bambus je u nás dnes již běžně k sehnání, nic vám proto nebrání v gastronomickém zkušení nových chutí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno