Bílá ředkev a její účinky

Bílá ředkev je kořenovou zeleninou pocházející původně z Egypta, odkud putovala do oblasti starověkého Řecka. Dorůstat může délky až 35 centimetrů a je o něco méně známá, než její kolegyně – ředkev červená. Je to však trochu škoda, obě tyto potraviny totiž mají velice příznivý účinek na lidské zdraví a umí pomoci v různorodých oblastech. O ředkvi bílé si dnes povíme ještě něco více

Bílá ředkev je v mnohém přímo zázrak. Umí totiž kupříkladu snižovat hladinu cholesterolu i vysoký tlak. Díky tomu tedy v podstatě její konzumace pomůže předcházet i srdečním a cévním onemocněním.

Další plus bílé ředkve? Ač bychom to možná nečekali, obsahuje veliké množství vitamínu C. Podporuje tvorbu hemoglobinu, a ocení ji i pacienti s anémií, kteří by ji měli zařadit do každodenního jídelníčku.

Bílá ředkev je rovněž jakýmsi přírodním antibiotikem a zároveň očistou od hromadícího se hlenu. Rozhodně po ní lze tedy sáhnout i v období chřipek a nachlazení – a to jako po prevenci i léku.

Další výhody této zeleniny:
  • Likviduje bolesti hlavy.
  • Uleví při zácpě.
  • Pozitivně působí na funkci a stabilitu našich jater.
  • Čistí střeva.
  • Ocení ji i náš žlučník.
  • Pozitivně ovlivňuje hodnotu pH v našich ústech. Konzumace bílé ředkve tak přispívá třeba i ke svěžímu dechu.

Bílá vs. červená

Zajímavým tématem je také rozdíl mezi touto bílou ředkví a její kolegyní, ředkvičkou červenou. Zmínit bychom mohli především odlišnou chuť. Zatímco bílá ředkev je nasládlá, červenou ředkvičku můžeme považovat za ostřejší, pikantnější a v některých případech i přímo pálivou. Na zdraví velice pozitivně působí obě, každá z nich má však účinky jiné. Červená ředkev kupříkladu dobře zapůsobí jako prevence před vznikem močových kamenů. Je u nás asi nejznámější, a to zejména jako součást zeleninových salátů.

Hubnutí s pomocí bílé ředkve? Rozhodně správná volba!

Už jsme zmínili, že bílá ředkev dobře působí na zažívací ústrojí. Proto je třeba také říci, že ji ocení všichni, kteří chtějí trochu ubrat na váze. Dobře totiž poslouží už jen jako první pomoc po konzumaci mastných a těžkých pokrmů. Štěpí nahromaděný a přebytečný tuk, ve 100 gramech má energetickou hodnotu pouhých 80 kJ a je výborným prostředkem při detoxikaci nebo očistných kůrách.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno