Červená paprika a zdraví

Papriky jsou plné vitamínů a patří mezi hodnotnou zeleninu. Obzvláště červená paprika přitahuje svou krásnou barvou, šťavnatostí a plnou chutí. Pravidelnou konzumací červené papriky prospějete svému organismu. Podívejme se blíže na to, proč papriku konzumovat a jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými druhy paprik.

Červená paprika

Červená paprikaPaprika je označení pro celý rod rostlin z čeledi lilkovitých. Paprika pochází původně ze Střední Ameriky, kde se v tropických oblastech pěstovala po tisíce let. Ačkoliv se dostala do Evropy poměrně brzy, až do 19. století se používala výhradně jako okrasná rostlina či jako koření. Byla by velká škoda, kdyby tomu tak zůstalo dodnes. Plody papriky jsou totiž šťavnaté a chutné, navíc obsahují řadu vitamínů a zdraví prospěšných látek. Nabízí široké uplatnění v teplé i studené kuchyni a jsou nedílnou součástí mnoha národních kuchyní.

Obsah látek v červených paprikách

Papriky jsou z více než 90 % tvořeny vodou. Proto neobsahují příliš tuku, bílkovin ani sacharidů. Jsou však bohaté na vitamíny A a C. Obsahují také dostatečné množství minerálů, např. sodíku, železa nebo hořčíku. Až ze 2 % jsou tvořeny vlákninou. Mnohé papriky jsou pálivé. Pálivost způsobuje látka kapsicin. Čím více jí paprika obsahuje, tím je pálivější. Zatímco sladká paprika obsahuje jen desetinu procenta kapsicinu, u pálivých paprik to je minimálně jedno procento. Ze zdravotního hlediska je pro lidský organismus v menší míře prospěšný právě i kapsicin, ve větší míře však dráždí sliznici i lidskou pokožku.

Rozdíly mezi jednotlivými paprikami

Existuje velké množství druhů paprik. Pokud z dělení vyřadíme všechny druhy pálivých paprik a zaměříme se především na sladkou papriku, rozdíl poznáme především v barvě. Na pultech obchodů můžeme běžně koupit červenou papriku, ale i žlutou, bílou, zelenou či oranžovou. Kromě barvy se však liší i složení. Zaměříme-li se na červenou papriku, ta ve srovnání s jinými druhy obsahuje velké množství beta karotenu, rutinu, zinku a zmíněných vitamínů A až C. Obsahuje však méně vitamínu B či E.

Konzumace červené papriky a vliv na zdraví

Všichni výživoví poradci se shodnou na tom, že konzumace červených i jiných paprik podporuje zdraví organismu (s výjimkou pálivých paprik, kde je nutné množství příjmu regulovat). Obzvláště užitečnou zeleninou je paprika pro lidi, kteří trpí poruchou trávení. Některé látky působí antioxidačně a chrání před vznikem rakoviny. Osoby, citlivé na žaludek, mohou mít problém s trávením slupek papriky, těm doporučujeme jejich odstranění. Paprika má mírně projímavé účinky a působí proti plynatosti. Rutin, obsažený u červených paprik, chrání před kornatěním cév.

2 KOMENTÁŘE

  1. Miluji červenou papriku, Každý den sním minimálně dvě. Pak jsem spokojená. Miluji také rajčata,nejlépe sherry.

  2. Ćervená paprika je skvělá, …v těhotenství jsem jezdila o víkendu na venkov k rodičům a obešla jsem zahradu, plnou zeleniny- a byla po snídani…

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno