Sladké brambory

Sladké brambory (batáty) sice nejsou zdaleka tak populární jako klasické brambory, se kterými se setkáváme denně, v mnohých ohledech je však jednoznačně předčí. Obsahují více vitamínů, jsou méně energeticky náročné a také velmi chutné.

Sladké brambory, označované také jako batáty, jsou hlízy rostliny povijnice batátové. Ačkoliv nesou označení „brambory“, s bramborami mají pramálo společného. Jsou totiž příbuzné svlačci. U nás nebyly doposud příliš známé, zato na území Peru a dalších zemí v tropech se pěstují a konzumují od nepaměti. V současné době se batáty pěstují na mnoha místech světa, přičemž existují stovky různých odrůd. Podobně jako klasické brambory se i ty sladké dělí do několika skupin v závislosti na složení, struktuře a tedy i způsobu využití. V obchodech u nás se nejčastěji setkáte se dvěma typy sladkých brambor. Oranžový druh batátů je vhodný k zapékání a vaření, světlejší druh je zase vhodnější na smažení.

Obsah látek

Z hlediska výživa a obsahu látek batáty v mnohém běžné brambory předhání. Přesto že jsou sladší, obsahují méně kalorií a větší množství vitamínu C, A, B, E, K, ale také minerálů (vápníku, draslíku, sodíku i hořčíku). Obsahují také více vlákniny a i přes svou nasládlou chuť méně cukru. Z velké části jsou sladké brambory tvořeny škroby. Barva je dána cenným betakarotenem, batáty navíc obsahují různé kyseliny.

Vliv na zdraví

Konzumace sladkých brambor má díky obsahu cenných látek pozitivní vliv na naše zdraví. Obsažený betakaroten posiluje imunitní systém, ale také bojuje před vznikem vrásek. Díky obsahu vitamínu B pak např. pomohou preventivně při boji s aterosklerózou, onemocněním cév či před vznikem depresí. Konzumace batátů se obzvláště doporučuje při celé řadě srdečních onemocnění. Obsahují totiž značné množství draslíku, který je důležitým minerálem při tomto typu chorob. Zmiňme také obsah kyseliny kávové a chlorogenové, které se podílí na vyrovnání ideální hladiny krevního cukru či snižování krevního tlaku a cholesterolu v krvi.

Možnosti využití v kuchyni

Ačkoliv tradice české kuchyně použití batátů příliš nepřeje, existuje nepřeberné množství receptů, ve kterých jsou sladké brambory použitelné. Batáty lze upravovat různými způsoby. Omyté a nastrouhané či nakrájené batáty lze jíst i zasyrova. Batáty mohou jako příloha kompletně nahradit brambory, jistě oceníte novou netradiční chuť. Při vaření se postupuje stejně, tj. vaření v osolené vodě s kmínem. Batáty však můžeme také smažit, dusit či opékat. Záleží jen na vaší fantazii, eventuálně na preferencích strávníků.

Pokud na batáty v obchodním řetězci narazíte, vzpomeňte si na tento text a vyzkoušejte si je připravit jedním z mnoha způsobů. Věříme, že vám sladké brambory zachutnají a zlepší váš celkový zdravotní stav.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno