Domů Kvalitní potraviny Zelenina Karfiol – neboli květák

Karfiol – neboli květák

Květák neboli karfiol je oblíbenou a cenově dostupnou košťálovou zeleninou. Květák má bohaté využití v kuchyni, je chutný, ale také zdraví. Obsahuje poměrně velké množství vitamínů a zdraví prospěšných látek.

Karfiol je lidové označení pro květák. Karfiol patří mezi košťálovou zeleninu. Konzumuje se jeho květenství, které je zdužnatělé. Naopak listy se obvykle vyhazují a neslouží ke konzumaci. Naše podmínky jsou pro pěstování květáku vynikající, proto je také na pultech obchodů cenově dostupný. Karfiol se v závislosti na druhu pěstuje v podstatě v průběhu celého roku, existují nejrůznější odrůdy od jarních až po zimní. Květák by se však měl předpěstovávat v pařeništi a v průběhu růstu pravidelně zalévat.

Obsah látek

Květák (karfiol) je po zelí druhou nejoblíbenější a nejpoužívanější košťálovou zeleninou. Lidé se jej oblíbili díky chuti, dostupnosti a jednoduché příprava. Mimo to však obsahuje celou řadu zdraví prospěšných látek a dopomáhá k vitalitě a pevnému zdraví. Karfiol obsahuje vlákninu, vitamín C, D, E, B6, kyselinu listovou, mangan, karoten, thiamin či niacin. Rovněž obsahuje sloučeninu indoltrikrabinol, která podle některých výzkumů pozitivně ovlivňuje funkci srdce.

Karfiol a vliv na zdraví

Konzumace květáku má převážně pozitivní vlivy na lidské zdraví. Může za to velký obsah zdraví prospěšných látek. Karfiol je známým bojovníkem proti rakovině, pomáhá totiž podporovat funkci genu p53. Právě ten se podílí na blokování rakovinotvorných buněk. Výše zmíněná obsažená sloučenina podporuje činnost srdce. Konzumace květáku snižuje riziko výskytu cukrovky nebo artritidy.

Negativní účinky

Musíme však upozornit i na negativní účinky konzumace karfiolu. Existují osoby, které by se květáku měly spíše vyhýbat. Vzhledem k tomu, že květák obsahuje poměrně vysoké množství kyseliny močové, proto není vhodný pro osoby, které trápí dna. Dna neboli pakostnice je způsobena právě vysokou hladinou kyseliny močové, z jídelníčku je tak třeba vynechat veškeré potraviny, které její hladinu mohou ještě více zvyšovat. Bohužel, karfiol do této skupiny potravin také patří.

Použití květáku v kuchyni

Květák má v kuchyni všestranné využití. Lze jej konzumovat zasyrova, rovněž umožňuje tepelné zpracování. Doporučujeme občas konzumovat i syrový květák, jelikož tepelnou úpravou dochází k degradaci některých obsažených látek, např. vitamínu C. Je vhodný pro přípravu kaší, placek, může se vařit, smažit, přidávat do zeleninových polévek nebo péct.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno