Vitamín D v potravinách

Vitamín D ne nezbytný pro správnou stavbu kostí. Trpíte nedostatkem tohoto vitamínu? V následujících řádcích se dozvíte, v jakých potravinách se nachází a jakým způsobem jej doplnit.

Vitamín D

KostiVitamín D je vitamín, které je pro správnou funkci lidského organismu velmi důležitý. Ačkoliv je pro stavbu kostí důležitý vápník, vitamín D přispívá k tomu, aby tento vitamín mohl být do těla vstřebán. To znamená, že i v případě, že budete přijímat dostatek vápníku ale málo vitamínu D, stavba vašich kostí může být ohrožena. Množství vápníku a „Déčka“, které přijímáte, by mělo být vyvážené. Kromě toho má vitamín D velký význam pro správnou funkci imunitního systému. Jeho nedostatek vede k náchylnosti k chřipkovým onemocněním.

Jak dodat tělu vitamín D

Způsobů, jak dostat do těla tento vitamín, je hned několik. Přirozeně jej získáváme ze slunečního záření – jen několik minut na slunci může stačit pro doplnění požadované denní dávky tohoto vitamínu. Především v zimním období je však nutné jej získat z potravy. Nedostatek slunečního záření totiž může vést k nedostatečnému vytvářen vitamínu a k jeho nedostatkovosti. Dle posledních výzkumů je ideální 5-30 minut na slunci bez opalovacích krémů. V zimě to není možné, proto vitamín D doplníme skrze stravu.

Vaječný žloutek

Potravin, které vitamín D obsahují, zas až tolik není. V přirozené formě jej obsahuje vaječný žloutek. Zmiňujeme jej však jen pro úplnost, jelikož pro naplnění doporučeného obsahu vitamínu nestačí. Navíc, pokud byste chtěli získat vitamín D jen z konzumace vajec, museli byste jich sníst poměrně velké množství, čímž byste překročili doporučenou denní dávku cholesterolu.

Mořské ryby

Na druhé straně jsou mořské ryby nejideálnějším typem potravy, jehož konzumace vede ke zvýšení důležitého a nepostradatelného vitamínu D. Všechny mořské ryby, obzvláště ty tučné, vitamín D (a poměrně velké množství) obsahují. Losos, sleď, makrela nebo sardinky tak patří k běžně dostupným rybám a vitamín vám doplní. Přitom je možné konzumovat jak čerstvé mořské ryby, tak ty konzervované.

Žampiony, pěstované na slunci

Houby mají schopnost stejně jako lidský organismus vytvářet vitamín D. Podmínkou však je vystavení slunci. Pokud chcete, aby vám žampiony dodaly do těla dostatek vitamínu D, musíte konzumovat ty, pěstované na slunci. I ty jsou na našem trhu dostupné.

Potraviny, obohacené o vitamín D

Ačkoliv nepatří Česká republika mezi země, které by se trend obohacování potravin o vitamín D výrazně týkal, i přesto naleznete takové potraviny i na pultech českých prodejců. Především výrobci mléčných potravin (jogurtů či mlék) nabízí produkty, které jsou o vitamín D doplněné. Jsou určené především pro děti a podporují stavbu kostí. Na americkém kontinentu se setkáte i s cereáliemi a džusy, doplněnými o vitamín D, u nás se takto obohacují především mléčné výrobky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno