Domů Výživa Vitamíny Vitamín P, rutin – jeho účinky

Vitamín P, rutin – jeho účinky

Rutin, látka obecně známá pod označením vitamín P, se nachází v celé řadě potravin. Je velmi prospěšný pro lidský organismus, navíc např. podporuje vstřebávání vitamínu C. Kde všude se s vitamínem P můžete setkat a jaké jsou jeho účinky?

Vitamín P

Vitamín P – rutin, to je látka světlé žluté barvy, kterou lze částečně rozpustit ve vodě. Rutin se řadí mezi bioflavonoidní glykosidy, které mají antioxidační působení. Rutin byl poprvné objeven v polovině 19. století, kdy jej tehdejší badatelé nalezli v listech rostliny routy vonné. I když byla látka poprvé objevena v této nepříliš známé rostlině, v rostlinné říši se vyskytuje v hojné míře.

Vitamín P v potravinách

KiwiA kde tedy kromě listů routy vonné můžete vitamín P – rutin najít? Pro nás Čechy je nejvýznamnějším zdrojem rutinu pohanka, které jej obsahuje poměrně velké množství. Obsahu rutinu v pohance se liší podle části rostliny – květy obsahují celých 400 mg/100 g, nejméně účinné látky se nachází v kořenu pohanky. Rutin však obsahují i listy, semena či stonek. Je třeba upozornit, že při tepelném zpracování se obsahu vitamínu P v pohance výrazně snižuje. Dále se nachází v rajčatech, resp. jejich slupkách, v kůře citrusů, kiwi, banánech, ale také v jablcích či v čaji (černém i zeleném). Tento zevrubný výčet jasně dokazuje, že se látka ve volné přírodě vyskytuje hojně.

Účinky vitamínu P

Blahodárné účinky vitamínu P na lidský organismus jsou zjevné a stále jsou potvrzovány. V následujících odstavcích se dozvíte, k čemu všemu je látka dobrá a proč se vyplatí na ni nezapomínat – ať už příjmem z potravy či z doplňků stravy.

Posílení účinků vitamínu C

Vitamín C je asi nejznámějším a nejkomentovanějším vitamínem vůbec, každý se snaží o jeho doplnění. Jen málokdo však ví, že právě při kombinaci s rutinem se jeho účinky výrazně posilují. To je také důvod, proč se rutin přidává do tablet, které obsahují vitamín C. Snažte se proto kombinovat ty potraviny, které obsahují vitamín C a současně i vitamín P.

Posila pro mozek a srdce

Vitamín P velmi efektivně pomáhá posilovat mozek a srdce. Zlepšuje pružnost cévních stěn, také zpomaluje tvorbu destičkové zátky či zlepšuje cirkulaci krve a ředí ji. Vitamín P se doplňuje také těm lidem, kteří mají problémy s křečovými žilami. Rutin také dokáže výrazně snížit obsah LDL cholesterolu, který vede často k ucpávání cév.

Přírodní antioxidant

Rutin patří mezi přírodní antioxidanty, tedy mezi látky, které pomáhají likvidovat volné radikály. Není tak překvapením, že právě potraviny, opěvované pro antioxidační účinky, rutin obsahují. Ať už jde o citrusy či jiné ovoce.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno