Domů Výživa Vitamíny Nedostatek vitamínu E

Nedostatek vitamínu E

Trápí vás problém s imunitou, projevují se u vás poruchy citlivosti či hybnosti? Pak možná trpíte nedostatkem vitamínu E, který je důležitý pro správnou funkci nervů. Pojďme se zaměřit na to, jaké jsou příčiny nedostatku vitamínu E a jak se může projevovat.

Vitamín EVitamín E je souhrnné pojmenování pro tokoferoly, což jsou přírodní chemické látky rozpustné v tucích. Vitamín E patří mezi nejvýznamnější přírodní antioxidanty. Pomáhá zabraňovat vzniku volných radikálů a podporuje činnost nervové soustavy. Má také pozitivní účinky na tvorbu pohlavních buněk a pomáhá zvyšovat plodnost. Vitamín E se přirozeně nachází ve stravě, jeho nedostatek se může projevovat různými příznaky. Jaké jsou?

Příznaky nedostatku vitamínu E

Rozpoznat, že trpíte nedostatkem vitamínu E, může být často problematické. Příznaky totiž nejsou zcela jednoznačné a mohou se projevovat různými způsoby. Ve většině případů se mohou dostavit nejrůznější neurologické problémy, například poruchy citlivosti, pohybu, reflexů a podobně. Při nedostatku vitamínu E může být také narušena funkce imunitního systému.

Jaké jsou příčiny nedostatku

V první řadě je důležité říci, že nedostatek vitamínu E obvykle nebývá způsoben špatným jídelníčkem. V běžné stravě se ho totiž nachází dostatečné množství. Obvykle je příčinou nedostatku tohoto vitamínu jiný zdravotní problém, například porucha vstřebávání živin. V takovém případě je třeba vitamín E doplňovat ve formě potravinových doplňků.

V jakých potravinách se vitamín E nachází

Pokud máte podezření na nedostatek vitamínu E, můžete preventivně sáhnout po doplňcích stravy nebo zvýšit příjem potravin bohatých na tento vitamín. A v jakých potravinách se vitamín E nachází v největší míře? Vitamín E obsahují různé rostlinné oleje, dále semena, ořechy, vejce, játra, rybí tuk či listová zelenina. Dejte si však pozor, že se vitamín při tepelné úpravě a mrazení z potravin vytrácí.

Navýšení příjmu vitamínu vám může pomoci

Ačkoliv nedostatek vitamínu E nepatří mezi časté problémy, zvýšení jeho příjmu pro vás může být přínosem. Vzhledem k tomu, že působí jako přírodní antioxidant, pomůže se zlepšením funkce imunitního systému. Proto se zvýšení příjmu vitamínu E doporučuje lidem se zvýšenou fyzickou či psychickou zátěží, dále pro staré osoby a těhotné ženy.

Pravidelně konzumujte vejce, máslo, játra, ořechy a rostlinné oleje. Doplníte si tak dostatek vitamínu, který posílí vaši nervovou soustavu a zlepší imunitu. Pokud vás trápí nedostatek tohoto vitamínu, zjistěte si, nemáte-li problém se vstřebáváním živin či tuků.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno