Vitamín B17

Vitamín B17 je vcelku kontroverzní. Někteří jej považují za velmi cennou látku, která dokáže chránit náš organismus před rakovinou, jiní za marketingový tah farmaceutických firem. Jak to s touto látkou vlastně je? Pojďme se na ni podívat z několika úhlů pohledů.

Jde o nepřesné označení, které je dáno z historického hlediska, a tak se používá i v dnešní době. Toto pojmenování použil americký biochemik Erst Theodore Krebs. Podle svých parametrů však nesplňuje požadavky pro zařazení mezi vitamíny. Skutečné označení této látky je amygdalin, který byl objeven již na počátku 18. století. Amygdalin byl pojmenován jako vitamín B17 zmíněným biochemikem mnohem později. Jde o přírodní glykosid.

Kde se amygdalin nachází

merunkyAmygdalin najdeme v semenech rostlin. Ačkoliv se zmiňuje prakticky jen v souvislosti s meruňkovými peckami, je obsažen také v semenech mandlí, trnek, nektarinek, jablek nebo v kukuřici. Největší podíl je však obsažen právě v meruňkových peckách.

Meruňkové pecky

Chceme-li obohatit náš organismus o tuto látku, postačí, budeme-li konzumovat vyloupané meruňkové pecky. Existují dva druhy pecek meruněk – sladké a hořké. Největší podíl b17 je v peckách hořkých, tedy planých. Na trhu se nejčastěji vyskytují pecky sladké, ty také obsahují určitý podíl amygdalinu, ovšem méně. S tím je však třeba počítat. Odpůrci konzumace těchto pecek však upozorňují na obsah kyanidu.

Kyanid v peckách

Najdeme řadu odpůrců, kteří se snaží na konzumaci pecek upozornit. Obsahují totiž kyanid, který je jedovatý. V praxi to však není nic nebezpečného – enzym, který se nachází ve střevech, z amygdalinu neuvolňuje kyanid samostatně. Konzumentovi tak prakticky nehrozí smrt, způsobená předávkováním. Při předávkování přitom může dojít k nevolnostem, i tak se ony nevolnosti mohou dostavit až po konzumaci více než 50 vyloupaných pecek.

Účinky amygdalinu

Hlavní důvod sporů a protipólů jsou léčivé účinky. Zastánci tvrdí, že látka ničí nádorové buňky. Kromě podrobných výzkumů vychází i z faktu, že národy, které ve své stravě zahrnují potraviny s vitamínem b17 ve velkém množství trpí nádorovými onemocněními mnohem méně. Na toto téma bylo vydáno spoustu odborných i méně odborných pojednání, názor si tak můžete učinit sami.

Farmaceutický průmysl

Vitamín b17 je často kritizován pro hojné využití ve farmaceutickém průmyslu a prodeji velmi drahých doplňků stravy, které jej obsahují. Tyto doplňky obsahují extrakt z pecek meruněk. Je dobré si uvědomit, že amygdalin můžeme do těla dostat i jiným způsobem, než nákupem drahých potravinových doplňků. To však také dokládá, že jde o látku, volně se vyskytující v přírodě a v naší stravě, která má pro organismus určitý význam.

Věříme, že na základě našeho článku sami posoudíte důležitost amygdalinu. Jako bojovníka proti rakovině jej však využívá spousta lidí a není tak vhodné jej zcela smést ze stolu. Ať již budete látku přijímat z potravinových doplňků nebo z pecek, při rozumném dávkování vám to nemůže uškodit.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno