Domů Výživa Vitamíny Vitamín B3 v potravinách

Vitamín B3 v potravinách

Vitamín B3 neboli niacin je důležitou látkou, která se podílí při tvorbě energie v buňkách. Dostatek vitamínu B3 podporuje funkci nervové soustavy, snižuje hladinu krevního cukru a stará se o to, aby naše pokožka byla zdravá a čistá. Víte ale, v jakých potravinách se vitamín B3 ve velké míře nachází? Právě na to se na následujících řádcích zaměříme.

Vitamín B3 se v potravinách nachází v dostatečné míře, takže většinu populace jeho nedostatek netrápí. Kde všude se nachází? Zejména v játrech, drůbežím mase či luštěninách. Bohatým zdrojem niacinu jsou kuřecí prsa, tuňák, uzený losos, otruby, buráky, čočka nebo celozrnný chléb. Bohatým zdroje vitamín B3 a dalších „béček“ jsou pivovarské kvasnice. Pivovarské droždí seženete i ve formě tabletek, kromě niacinu obsahují i celou řadu dalších důležitých látek a vitamínů, takže jejich používání můžeme rozhodně doporučit.

Pivovarské kvasnice se dají sehnat i ve formě prášku, které se rozpustí ve vodě. Je možné jej dodat i do potravin. To je ideální především při snaze doplnit tyto vitamíny dětem, kterým polykání tabletek nemusí zrovna vyhovovat. Organismus si navíc tento vitamín dokáže vyrobit sám. Potřebuje mít ale dostatek tryptofanu, což je aminokyselina, která se nachází v mléku a vejcích. Pokud budete jíst mléčné potraviny, tělo se o výrobu niacinu samo postará.

Pivo

Funkce a význam vitamínu B3

Pro bychom měli usilovat o to, abychom z potravy přijímali dostatek niacinu? Tato látka je pro správnou činnost organismus velmi důležitá, protože se podílí na mnoha procesech. Bez niacinu nemůže dostatečně pracovat mozek, navíc pomáhá ničit některé složky cholesterolu v krvi. Niacin pomáhá při cukrovce, psychickém vyčerpání, revmatismu. Dále zlepšuje krevní oběh a podporuje celý nervový systém.

Doporučená denní dávka

Podle odborníků by ženy měli přijmou kolem 14 mg niacinu a muži kolem 18 mg niacinu denně. Ženy, které kojí, mají potřebu vitamínu vyšší – doporučuje se kolem 20 mg. Vitamín je důležitý také pro děti. Děti do 8 let by měly přijmout kolem 6 mg, od 8 let pak kolem 10 mg. Je třeba říci, že se niacin nemůže v těle ukládat a vytvořit si zásoby, proto musí být organismu pravidelně dodáván.

Jak poznat nedostatek niacinu

Vitamínu B3 je v potravinách dostatek, u některých osob může dojít ale k jeho nedostatku, který se projevuje různými zdravotními problémy. Nedostatek způsobuje tzv. pelagru, což je systémové onemocnění, které se projevuje ekzémy, průjmy a poruchami nervového systémů. Pokud máte jen menší nedostatek tohoto vitamínu, může docházet k bolestem hlavy či trávicím potížím.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno