Podání ve stolním tenise

Stolní tenis se řadí mezi poměrně jednoduché hry, ale když dojde na podání, může se to malinko zkomplikovat. Dnes si proto povíme, jak na to správné podání ve stolním tenise.

Správný postoj při podání

Pro správné podání není důležitý jen úder pálkou, ale také takové na první pohled podřadné záležitosti jako postoj, který hráč při podání zaujme. Základnímu postoji se říká motorka. Jedná se o otevřený postoj, který zajišťuje nejen stabilitu, ale také ideální postoj ke správnému podání. Postoj motorka se vyznačuje tím, že hráč si rozkročí přibližně na šířku svých ramen a nohy jemně pokrčí v kolenou. Zároveň se bude snažit držet špičky od sebe a celkově budou jeho nohy směřovat do pomyslného písmene V. Váhu se bude snažit držet dotyčný co nejvíce na přední části nohou neboli na špičkách. Pravou nohu se také bude snažit držet přibližně 20 cm za tou levou (leváci obráceně). S pažemi udělá hráč něco podobného jako na motorce. Ruce se bude snažit držet pokrčené ve výši prsou s lokty mírně před tělem. Horní končetiny budou opět přibližně 20 cm od těla. V rukou bude hráč svírat pálku, kterou se bude snažit mířit špičkou hlavy směrem k síťce a zároveň se ji bude snažit držet kolmo ke stolu. I když se to může zdát komplikované, je to přirozený postoj, který zajistí hráči ty nejlepší podmínky pro podání toho nejlepšího výkonu.

Cesta k dokonalému podání

Jakmile máte v malíku správný postoj, tak se můžete pustit dál. U podání je důležité zaměřit se na několik faktorů, aby bylo úspěšné, a především rychlé a zákeřné. Nejlepší je hrát podání velmi nízko co nejblíže k síťce, aby bylo podání prudké. Aby se tak stalo, tak je potřeba udeřit míček nízko nad stolem a těsně za koncovou čárou, aby dopadl na tvé polovině blízko síťky a následně také 2x odskočil na protější polovinu stolu.

Další triky pro podání

Dobrý trik k úspěšnému podání je také maskovat rotace a naražená podání a zároveň střídat délku podání a intenzitu úderu. Toto soupeře zmate a na vaší straně bude tak větší šance na úspěch. Je super také sledovat to, zda soupeř stojí přímo u stolu nebo si poodstoupil dál. Pokud je totiž soupeř dál od stolu, je dobré zvolit kratší podání a pokud je blíže ke stolu, je dobré hrát míčky k hraně stolu.

Tajné triky, které překvapí každého soupeře

I v tomto jednoduchém sportu se může stát to, že se dostanete do stereotypu a mohou začít padat pořád stejné míčky. V té době je dobré překvapit protivníka něčím, co nečeká. V tyto chvíle je dobré mít připravené zákeřné údery/podání, které soupeře překvapí a zvýší vaši pravděpodobnost na úspěch. Dobrým příkladem takového podání je například krátké podání se silnou spodní rotací, které vás dostane z kritických okamžiků. Zároveň ale není dobré zkoušet nové věci až v zápase. Vždy je dobré si vše předem natrénovat natolik, abyste si byli při úderu jisti a nic vás při něm nepřekvapilo.

Stolní tenis

Troufnete si riskovat?

Dalším tajným trikem, který však vyžaduje trošku většího cviku, je podání s horní rotací. Toto podání je velmi obtížné, ale pokud se vám v zápase podaří, soupeře to dozajista překvapí. Pokud se vám ale v zápase nepovede, tak riskujete, že vám soupeř úder rychle a prudce vrátí. Musíte se tak snažit, aby byl úder opravdu dokonale provedený, abyste nebyli nepříjemně překvapeni a nedoplatili na to.

A co je hlavní, podání i údery často střídej. Věřte tomu, že jakýkoli stereotyp, který budete v zápase opakovat, tak soupeř brzy odhalí. Základem by tak mělo být pohyby pravidelně měnit, aby soupeř vždy nemohl předvídat, co do vás bude čekat.

Stolní tenis

Doufáme, že jsme vám dnes pomohli s tím, jak zlepšit svoje podání a jak na soupeře vyzrát takovým způsobem, aby vás při vaší příští hře jen tak někdo neporazil. Přejeme vám spoustu hráčských úspěchů.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno