Kdy začít s hokejem

Rozhodnout jako rodič o tom, kdy má vaše dítě začít aktivně sportovat, nemusí být zejména v dnešní době vůbec jednoduché. Nabídka jednotlivých sportovních kroužků je zpravidla velmi široká, a jednotlivé disciplíny většinou vyžadují vysoký stupeň specializace již od prvního tréninku.

Pokud dítě začne příliš brzy, může je sport poměrně rychle odradit, přijde-li k němu naopak pozdě, bude oproti ostatním zaostávat. Tyto rozdíly jsou pak nejvíce znatelné v kolektivních sportech, kam patří i velmi populární hokej. Kdy je tedy ten nejlepší čas uchopit hokejku do ruky, nazout brusle a vyrazit na led?

Jednoznačná a univerzální odpověď neexistuje

V rozhodování se o tom, kdy s hokejem začít, je dobré si nejprve uvědomit, co všechno s sebou tento sport obnáší, a co od toho vaše dítě očekává. Někdo bere hokej jako zábavu, jiný zase jako začátek cesty k profesionální kariéře. I v týmovém sportu je tak do jisté míry nutné respektovat individuální přístupy k tréninku. V závislosti na tom, jak se tedy k hokeji dítě postaví, pak můžete rozhodnout o tom, kdy jej závazně přihlásit. Pokud ale již nyní víte, že z vašeho dítka možná jednou bude profesionální hokejista, pak platí zlaté pravidlo – čím dříve, tím lépe.

Kdy začít s hokejem

3-5 let

V tomto útlém věku se dítě spíše jen seznámí se základy pohybu na ledě. Osvojit si techniky bruslení je pro hokej naprosto klíčové. Chce-li si ale váš potomek vyzkoušet, jestli by ho tento sport bavil již takto brzy, máte jedinečnou příležitost si jeho kvality a případný potenciál prověřit.

5-11 let

Od pěti let už lze dítě považovat za poměrně fyzicky zdatné proto, aby mohlo začít s aktivním tréninkem. Většina junior týmů jen zřídkakdy začíná s tréninkem dětí mladších 5 let. V tomto věku by však dítě mělo mít již alespoň základní povědomí o pravidlech hokeje, výstroji a výbavě a také zvládat aktivní pohyb na ledě.

12 a více let

V období puberty se nároky na mladé hokejisty začnou postupně zvyšovat. Hokej se navíc může stát nedílnou součástí života žáků na základní i střední škole, které se budete muset v mnoha ohledech přizpůsobit. V tomto věku se pak nejvíce projeví případné rozdíly v talentu, a také se ukáže, zda je vaše dítě schopné zvládnout hru v týmu.

Jak s hokejem začít

Na tuto otázku je poměrně jednoduchá odpověď. Stačí si sehnat pár kvalitních bruslí, základní oděv a hokejku a hurá na led! Nemusíte přitom rovnou investovat do drahé výbavy – mnohem lepší je začít se zapůjčenými sety. Důležitá však je pravidelnost návštěv jednotlivých tréninků či přípravných kurzů. Hokej je pak poměrně značně časově náročný, a není na škodu zauvažovat také o soukromých lekcích, kde může být sportovní talent vyvíjen intenzivnější. Jde však stále o týmový sport, takže interakce s ostatními dětmi by v rámci hokejových tréninků rozhodně neměla chybět.

Hokejový brankář

Co od ledního hokeje očekávat

Pro děti je hokej nejen zábavnou společenskou aktivitou, ale také velkou životní lekcí, která jim poskytne cenné dovednosti a zkušenosti. V případě, že se pak osvědčí jako týmoví hráči, může jim hokej pomoci v růstu sebevědomí a obecně i ve schopnosti komunikovat s okolím. Hokejista musí mít také rozvinuté kritické myšlení a umění se ve vypjaté situaci rychle rozhodnout.

Hokej také pomáhá budovat pevná přátelství. Hráči mezi sebou mají mnohdy mnohem vřelejší vztahy než se členy vlastní rodiny. Osvojí si pak také smysl pro trpělivost a zodpovědnost. Stát se hokejistou totiž vyžaduje usilovný trénink a výcvik, kdy na sobě dítě musí neustále pracovat. Skutečná přidaná hodnota se však promítne i do života mimo zimní stadion. Pro rozvoj charakteru dítěte je totiž přínos hokeje – potažmo jiného kolektivního sportu – prakticky nenahraditelný.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno