Domů Sport Sportování Skoky v krasobruslení

Skoky v krasobruslení

Žasnete nad sportovními výkony profesionálních krasobruslařů, ale nemůžete se vyznat v jednotlivých skocích a v tom, čím se vyznačují? Právě pro vás jsme připravili přehledný popis skoků v krasobruslení, díky kterému se budete při příštím sledování krasobruslařských soutěží dobře orientovat.

Ačkoliv není krasobruslení jen o skocích, právě ty patří mezi vůbec nejdůležitější prvky krasobruslařů a jejich sestav. V čem se jednotlivé typy skoků v krasobruslení liší? Především ve způsobu dopadu. O jaké skok se jedná závisí na tom, na jakou nohu dopadá krasobruslař na led a jakým způsobem. Při rozlišování jednotlivých skoků je také důležité, jakou hranou brusle je dopad proveden a je-li proveden stejnou nohou jako odraz.

Na první pohled dokážeme jednotlivé skoky od sebe rozeznat jen velmi těžko, liší se totiž v detailech. Od toho je odborná porota, která okem profesionálů jednotlivé typy skoků ohodnotí a následně je oboduje. Při pečlivém sledování skoku se však můžete jednotlivé druhy rozpoznat i sami. Pojďme se blíže zaměřit na to, jaké typy existují.

Skoky v krasobruslení

Rittberg

Jeden ze základních skoků v krasobruslení je tzv. rittberg. Skok je pojmenován podle krasobruslaře Wernera Rittbergera, které jej poprvé představil na mistrovství Německa v krasobruslení v roce 1910. A jaké je jeho charakteristika? Skok zvaný rittberg se začíná předním obloukem levé nohy, následuje odraz stejnou nohou a vnitřní oblouk na nohu pravou. Poté se krasobruslař obrátí s přešlapem na levou nohu a vzápětí překročí pravou do nájezdového oblouku směrem dozadu. Během Rittbergerova skoku se paže pohybují vždy do vodorovné polohy.

Kadet

Jeden z jednodušších skoků v krasobruslení se označuje jako kadet. Během něj se krasobruslař odrazí z jedné nohy, otočí se o 180°, následně pak dopadá na nohu druhou. Tento skok je základním prvkem pro některé další typy skoků, například pro axel.

Axel

Axel je skok skládající se z 1,5 otočky a vychází z výše zmíněných skoků kadet a rittberger. Tento krasobruslařský skok se skáče z vnější hrany bruslí, po odrazu bruslař přenáší váhu a skok dokončuje zadní rotací. Axel, celým názvem skok Axel Paulsen, je pojmenovaný podle stejnojmenného norského krasobruslaře. Ten tento náročnější prvek poprvé předvedl už v 80. letech 19. století.

Lutz

Skok v krasobruslení pod označením lutz je skokem z levé nohy na pravou, a to obloukem vzad. Vymyšlen byl v roce 1913, a to rakouským krasobruslařem Aloisem Lutzem. Kromě klasického Lutz skoku byly později předvedeny i dvojitý a trojitý lutz, který je obzvláště komplikovaný.

Salchow a Flip

Skok s odrazem z jedné nohy a dopadem na nohu druhou, do kterého se zpravidla vstupuje obratem trojkou, patří také mezi základní skoky v krasobruslení. Vynalezen byl krasobruslařem Ulrichem Salchowem. Z něj se pak odvíjí skok flip, který se provádí jako odpíchnutý salchow. Má rotaci 360° a dopadá se při něm na přední část brusle ve velkém podřepu.

Kromě výše zmíněných skoků v krasobruslení existuje ještě prvek toeloop a mnohé další. Podle textového popisu charakteristiku jednotlivých skoků pochytíte jen těžko, doporučujeme bedlivě sledovat technicky dokonalé skoky a pouštět si je zpětně. Věříme, že se do tajů krasobruslení a jednotlivých skoků a jiných prvků rychle dostanete.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno