Snowbagging

Zimních sportů existuje celá řada, přičemž takřka neustále vznikají nové. Až to může někdy vypadat tak, že sněhová pokrývka doslova inspiruje k bláznivým nápadům. Dalším takovým sportem, který si postupně získává srdce stále většího počtu sněhových nadšenců, je snowbagging. V tomto článku si ho proto představíme blíže. Co to tedy snowbagging je?

Snowbagging

Není tak těžký si to přeložit – snow je samozřejmě sníh, zatímco bag označuje nějaký pytel. Odtud pochází samotné slovo snowbagging. Když to však trochu rozvedeme, při snowbaggingu je jezdec k onomu pytli pevně připnutý oběma nohama, přičemž se mnohdy řítí po sjezdovce vysokou rychlostí. Jedná se tedy o kombinaci lyžování a bruslení, ale i klasického lyžování, či skateboardingu a snowboardingu. Samotnému pytli se pak říká snowbag. Zajímavé přitom je, že Česká republika je jedním ze tří největších světových výrobců tohoto produktu. Pro úplnost, zbývající dva jsou ve Švédsku a USA.

Snowbagging je také často přirovnáván k obdobnému sportu, kterému se říká Klu-Ski. To jsou v podstatě násady na boty určené ke sportovnímu využití. Na rozdíl od snowbaggingu se však k botě většinou připínají vázáním. Principy jízdy na nich jsou však podobné. Oba sporty lze samozřejmě mezi sebou kombinovat.

Historie snowbaggingu

Za vynálezce a průkopníka snowbaggingu v jednom je považován americký lyžař a snowboardista Kenny Clark, přičemž samotné počátky sportu sahají až do roku 2005. Podle jedné vcelku úsměvné teorie, jak sport vznikl, jednoho dne Kenny navštívil nemocnici, přičemž si při odchodu zapomněl sundat ony pytle, které se používají na zakrytí nohou návštěv, a odešel. Při cestě zasněženou nemocniční zahradou pak téměř uklouzl, díky čemuž si všiml, jaká zábava může s pytli na nohou na zamrzlé zemi být. Ještě téhož dne dokonce vyrobil první použitelný snowbag.

Snowbagging pak původně představoval jakousi rozptylovou a doplňující disciplínu pro snowboardisty v Kanadě a USA. Právě v Kanadě se tento sport stal poměrně rychle dost populárním, což se poté odrazilo v dalších částech světa, a to samozřejmě těch, které si na dostatek sněhu nemohou stěžovat. První zmínky o evropském snowbaggingu se pak objevily zejména ve Švédsku, kde ho značně zpopularizovali přátelé samotného zakladatele Kennyho Clarka. Mimochodem, Kenny Clark má také vlastní Youtube kanál, kde hlavní myšlenky a principy sportu propaguje. Ten je sice už celou řadu let neaktivní, ale pokud vás zajímají počátky tohoto bláznivého sportu, můžete se tam na ně podívat v ryzí podobě.

Soutěže ve snowbaggingu

První závod ve snowbaggingu se uskutečnil v roce 2007 v Kanadě, a hned byl mezinárodní. Zároveň se dá říci, že položil základy budoucího světového poháru v tomto sportu, který dosud probíhá. Ten zahájil činnosti už na přelomu onoho roku. Mezi zastávky tohoto seriálu pak patří USA, Kanada, ale i Německo, Slovinsko a Česká republika. Na soutěžní úrovni se však stále jedná o ryze amatérský a okrajový sport, který provozuje jen hrstka nadšenců.

Snowbagging

Snowbagging v České republice

V České republice obliba snowbaggingu postupně narůstá. Jakožto místo, které je mu v našich končinách zaslíbené, je považován zejména Špindlerův Mlýn, kde se koná i závod v rámci světového poháru, o čemž už ostatně byla tak trochu řeč. Česká republika má také svou vlastní oficiální snowbaggingovou asociaci.

Dá se očekávat, že v příštích letech bude lidí, kteří se budou této možná až bláznivé disciplíně věnovat. Nutno však podotknout, že se může jednat o vcelku nebezpečný sport, protože jízda na snowbagu není tak jednoduchá, jak by se mohlo na první pohled zdát. Chce to trochu toho tréninku a počítat během něj i s nějakými těmi pády a karamboly. Za tu hromadu zábavy to ale rozhodně stojí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno