Domů Sport Sportování Rozměry basketbalového hřiště

Rozměry basketbalového hřiště

Basketbal patří mezi míčové kolektivní sporty rozšířené téměř po celém světě. Chtěli byste si zahrát basketbal a potřebujete si upravit klasické multifunkční hřiště? Pak byste měli znát správné rozměry basketbalového hřiště. Přehledně jsme vám je sepsali.

Hřiště na basketbal má obdélníkový tvar. Delší strana má podle oficiálních rozměrů délku 28 metrů, šířku pak 15 metrů. Tyto rozměry se musí dodržovat především pro oficiální soutěže FIBA. U jiných typů soutěží nejsou nároky na přesnost rozměrů tak přísné. Délka hřiště však musí být vždy minimálně 26 metrů a šířka 14 metrů.

Rozměry basketbalového hřiště

Důležitá je i výška stropu

Oficiálně schválené rozměry basketbalového hřiště určují délku a šířku, ale také minimální výšku stropu. Vzhledem k tomu, že se při basketbalu hází s míčem do značné výšky, je výška stropu velmi důležitá. Nesmí být nižší než 7 metrů.

Čáry na basketbalovém hřišti

Basketbalové hřiště je rozděleno na několik polí, které jsou vyznačení zpravidla bílou barvou. Mohou mít i jinou barvu, ale všechny čáry musí mít stejnou. Čáry by měly být široké 5 cm. Jaké čáry na basketbalovém hřišti najdeme? Ve středu hřiště se nachází středový kruh. Jeho průměr je 3,6 metrů. Čára trestného hodu je vzdálená 5,8 metrů od koncové čáry, se kterou je rovnoběžná. Na basketbalovém hřišti je vyznačeno i území trestného hodu, a to polokruhem o poloměru 1,8 metrů.

Basketbalový koš a jeho deska

Kromě rozměrů basketbalového hřiště jsou důležité i další herní prvky, a to zejména basketbalový koš. Samotný koš se skládá ze dvou komponentů – síťky a obruče. Horní hrana koše se nachází ve výšce 3,05 metrů nad podlahou. Koš je připevněn k deska, který by měla být průhledná. Často se setkáte na hřištích i s deskami ze dřeva, v takovém případě musí být natřena bílou barvou. Rozměry desky jsou 180×105 cm. Na deskách jsou pak nakresleny další čáry.

Rozměry a přesné parametry basketbalového hřiště jsou dány přesně a detailně. Pokud chcete postavit basketbalové hřiště přesně v souladu s předpisy, najděte si oficiální pravidla s nákresem, kde jsou všechny čáry vyznačené. Představu o rozměrech basketbalového hřiště si uděláte mnohem snadněji.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno