Rozměry volejbalového hřiště

Volejbal patří mezi oblíbené míčové hry. Pokud si chcete zahrát volejbal, bez volejbalového hřiště se neobejdete. Ať už stavíte na pevno zabudované hřiště, nebo si chcete vytvořit provizorní hřiště na volejbal v hale, musíte znát jeho rozměry. Proto jsme pro vás připravili základní parametry hřiště pro klasický i plážový volejbal.

Chcete si zahrát volejbal na hřišti, ale potřebujete jej načárovat a upravit do požadované podoby? Hned v úvodu je třeba říci, že se liší rozměry pro plážový a klasický volejbal. Rozmyslete si proto, na jakém povrchu budete volejbal hrát, a podle toho se rozhodněte pro konkrétní typ volejbalu. Rozměry hřiště jsme pro vás sepsali podle konkrétní typu míčové hry.

Volejbal

Jaké jsou rozměry volejbalového hřiště

Klasický volejbal na pevném povrchu se hraje na obdélníkovém hřišti o rozměrech 18 metrů na délku a 9 metrů na šířku. S tím si ale nevystačíte. Délka hřiště je rozdělena střední čarou, která vytváří 2 čtverce, tedy hrací plochy pro hráče. V okolí hřiště musí být tzv. volná zóna, která umožní pohyb hráčů i mimo hrací prostor. Ta by měla být alespoň 3 metry z každé strany. Na každé polovině hrací plochy je pak ještě 3 metry od střední čáry vyznačena útočná čára. Ta vymezuje přední zónu volejbalového hřiště. Žádné další čáry na volejbalovém hřišti nenajdete.

Jaké jsou rozměry hřiště na plážový volejbal

Rozměry hřiště na plážový volejbal jsou jiné než na ten klasický. Pravidla vychází z toho klasického, ale družstvo je tvořeno jen 2 hráči. Kvůli tomu je i upravena velikost hracího hřiště, které je menší. Rozměry volejbalového hřiště jsou v tomto případě 16 metrů na délku a 8 metrů na šířku. Na kurtu nenajdete žádné čáry, ani tu středovou. Střed hřiště je vymezen páskami napnutými na zemi. V tomto případě ani nejsou zakázány přešlapy do soupeřova hracího pole.

Stavba beach volejbalového hřiště je náročnější

Pokud byste se rozhodli pro stavbu beach volejbalového hřiště, musíte počítat s různými úskalími. Znát rozměry vám rozhodně stačit nebude. Stavba je náročná na vytvoření kvalitního povrchu. Ten by měl být tvořen jemným křemičitým pískem. Tloušťka pískové vrstvy by měla být kolem 30 cm. Pod pískem však musí být další vrstvy, a to geotextilie, pod ní pak kvalitně upravená zemní pláň s jasně danou spádovostí.

Je dobré znát rozměry hřiště pro klasický i plážový volejbal. Zatímco provizorní hřiště pro klasický volejbal si snadno načárujete v každé hale či venkovním hřišti s betonovým povrchem, stavba beach volejbalového hřiště je mnohem náročnější.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno