Kyselina askorbová

Kyselina askorbová, známá spíše pod označením vitamin C, je pro lidské tělo velmi důležitým vitamínem. Byly doby, kdy lidé na nedostatek tohoto vitaminu i umíraly, šlo převážně o námořníky, jejichž strava nebyla vůbec pestrá.

Právě kurděje jsou projevem nedostatku vitaminu C. Je patrné, že důležitost tohoto vitaminu je obrovská jeho nedostatek vede k velkým zdravotním problémům.

Kyselina askorbová – vlastnosti

Jak již bylo řečeno, kyselina askorbová (vitamin C) je důležitý pro správný chod lidského organismu. V čem konkrétně? Jeden ze stěžejních významů je podíl na vytvoření mezibuněčné hmoty. Stavba kostí, kůže, svalů a dalších částí je přitom závislá na obsahu a kvalitě této hmoty.

Imunita

Velký význam má vitamin C na obranyschopnost lidského těla. Imunita je posílena vytvářením imunoglobulinů a má vliv také na bílé krvinky. Ne nadarmo se příjem vitaminu C zvyšuje při oslabené imunitě a při nachlazení, tedy ve chvíli, kdy tělo kolem sebe potřebuje ochranný štít.

Antioxidant

Je moderní vyzdvihovat potraviny, které fungují jako antioxidanty. Často se však zapomíná, že vitamin C je antioxidantem sám o sobě! Chrání buňky před možným porušením díky volným radikálům, proti nim kyselina askorbová bojuje.

Kyselina askorbová

Přírodní v potravináchRybíz

Vitamin C se hojně vyskytuje v ovoci i v zelenině. Ačkoliv je veřejnost informována o vysokém obsahu tohoto vitamínu v citrusových plodech (citron, pomeranč ad.), často ani netuší, jaké jeho množství se nachází v šípku, černém rybízu či brokolici. Až daleko po vyjmenovaných potravinách se v tabulce s množstvím obsažené kyseliny objeví pomeranč. Fakt, že jsou citrusy bohaté na „céčko“ je tak sice pravdivý, nalezneme však spoustu potravin s mnohem vyšším obsahem.

Uměle zpracovaná

V současné době se potravinové doplňky s kyselinou askorbovou řadí k těm neprodávanějším. Na trhu tak naleznete opravdu velké množství nejrůznějších produktů, které se liší cenou i kvalitou zpracování.
Vitamin C může být zpracován v několika formách, velmi oblíbené jsou šumivé tablety a také klasické tablety, které se polykají.  Prodávají se s různým obsahem kyseliny askorbové podle potřeb zákazníka. Vybrat kvalitní a účinný potravinový doplněk není nic jednoduchého. Podle čeho se orientovat? Dejte přednost výrobkům od známějších a osvědčených farmaceutických firem, pokud je navíc produkt vyroben pod normami ISO 14001 nebo 9001, měl by být prvotřídním.

Nedostatek vitaminu C

Nedostatek tohoto vitaminu může mít celou řadu příznaků. Nejčastěji se začne projevovat únavou a neustálou potřebou spát. Také snížená imunita a náchylnost k nemocem může být důsledkem nedostatku kyseliny. Krvácení dásní, chudokrevnost, krvácení do svalů, kloubů. Tím vším se může nedostatek projevovat. Absolutní absence vitamínu C se projevuje již zmíněnými kurdějemi, ty se u nás neobjevují.
Pravidelná konzumace ovoce a zeleniny je nezbytná z mnoha důvodů a doplnění vitaminu C je jedním z nejdůležitějších. Ačkoliv jsou potravinové vitaminové doplňky možnou alternativou, vždy je pro lidské tělo přirozenější přijímat důležité látky přímo ze stravy.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno