Klima na Kostarice je o tolik jiné než to v České republice. Pokud se do této země chystáte, je třeba zajímat se o to, jaké panuje počasí v určitých ročních obdobích. Nachází se mezi obratníky Raka a Kozoroha a na celé své malé ploše vytváří celou řadu mikroklimat. Z části je to dáno jejím členitým povrchem, který tvoří nejenom pláže, ale také deštné lesy a majestátní sopky. Kostarika je země nacházející se u rovníku.
Období sucha a dešťů
Kostarika se vyznačuje obdobím sucha a dešťů. Období sucha trvá od začátku prosince až do dubna. Období dešťů trvá od května do listopadu. Nejdeštivějšími měsíci jsou září a říjen, které se tímto jeví k návštěvě této země jako naprosto nevhodné. Pokud přece jen chcete v těchto měsících Kostariku navštívit, zvolte raději karibské pobřeží, které je známé příznivější (tj. sušším) podnebím. Jako rovníkový stát nabízí Kostarika denní světlo asi 12 hodin každý den. Slunce zde vychází mezi 5:15 až 6:00 a zapadá mezi 17:40 a 18:30.
- Období sucha přináší příležitosti odpočívat na pláži nebo u bazénů. Současně s tím ale přichází velká horka a prašnost.
- Období dešťů je důležité pro vegetaci rostoucí na území Kostariky. Bez klimatizace nebo odvlhčovače se prakticky neobejdete, protože hrozí vznik plísní nebo alespoň zatuchlých pachů vašeho oblečení. Pršet může celé dny, ale nemusí. To nabízí příležitost užít si každodenních aktivit i v období dešťů – a některé z nich mohou být díky vysokým teplotám ještě příjemnější.
Počasí v různých regionech Kostariky
Kostarika má různé regiony, které jsou typické podobnými klimatickými vlastnostmi. Řídit se tedy můžete nejenom obecným předpokladem, jaké bude počasí, ale také regionem, který chcete navštívit. V tomto státě nejsou čtyři roční období tak, jak je známe z České republiky. Teploty jsou konzistentní po celý rok s průměrem 26 až 32 °C na pobřeží a 21 až 26 °C na úbočích hor. Proto se rozlišují jen dvě roční období: léto (to je období sucha) a zima (období dešťů). Z toho plyne, že roční období udává počet srážek, nikoli teplota.
- Severní pobřeží Pacifiku – nejsevernější část země je plná zalesněných nížin a horkým počasím. Nejtepleji je od března do května. Největrněji je od prosince do března („vánoční větry).
- Nížiny na severu země – vysoké denní teploty a chladnější noci. Ve vyšších nadmořských výškách je chladněji během dne a méně vlhko. Arenal je příkladem mikroklimatu, protože počasí se liší podle toho, kde se v okolí jezera nacházíte.
- Deštný les Monteverde – nachází se ve vyšší nadmořské výšce, než deštný prales. Je zde vysoká vlhkost, která odkapává z listů rostlin. Od ledna do května je období sucha, od června do prosince naopak období dešťů.
- Střední zóna Pacifiku (střední část země) – San Jose, Santa Ana, San Ramón, Cartago: to vše patří do této oblasti. Je zde mírné klima a teplo během dne. V noci počítejte s ochlazením.
- Centrální pobřeží Pacifiku – patří sem Jacó, Manuel Antonio a Queos. Jedná se o pobřežní nížiny, které jsou typické horkým a vlhkým počasím. Manuel Antonio je místem, kde můžete pozorovat různé druhy plazů, opic a lenochodů. Období sucha je od ledna do března a vytváří vlhčí klima.
- Jižní Pacifik a jižní část země – nížiny této oblasti obsahují deštné pralesy. Panuje zde obecné horké a vlhké počasí. Mezi nejsušší měsíce patří prosinec až duben (i tak je zde ale větší vlhkost než v zóně středního Pacifiku).
- Karibské pobřeží – teplo a vlhkost po osm měsíců v roce. Od listopadu do dubna je období sucha. Únor, březen, září a říjen jsou suché, zatímco ostatní části Kostariky zažívají silnější deště v září a říjnu.
Srážky na Kostarice
Průměrné srážky jsou 2 540 mm ročně, ale pravdou je, že na některých místech spadne více. Například karibské pobřeží nabízí až 3 505 mm srážek ročně, pobřeží jižního Pacifiku až 5 080 mm srážek ročně. V Kostarice není monzunové počasí. Pršet může celý den nebo třeba jen 10 minut nebo pár hodin. Počasí zde je stejně nevyzpytatelné, jako to u nás. Proto se turistům doporučuje užít si den podle toho, jaké je počasí. Pokud se vzbudíte do slunečného dne, běžte na pláž, protože později už se může zatáhnout nebo dokonce pršet.
Hurikány a přírodní katastrofy
I když teplé počasí Karibiku nahrává ke vzniku hurikánů, Kostarika je ve skutečnosti pod pásem hurikánů. Navíc ji chrání pás sopek, které narušují proudění vzduchu, čímž blokuje hurikány. Horším problémem je seizmická aktivita. V zemi je časté zemětřesení, ale většina z nich nezpůsobuje škody.
Vhodné oblečení do Kostariky
Oblečení volte na základě toho, zda se chystáte zemi navštívit v období sucha a dešťů. Co byste rozhodně doma neměli zapomenout, jsou sluneční brýle, čepice a opalovací krém. I když si tyto věci můžete koupit až na místě, zejména opalovací krémy bývají velmi drahé, takže se vyplatí zabalit si je. V období dešťů si můžete pořídit též voděodolná pouzdra na fotoaparát nebo mobilní telefon (hodit se mohou i v období sucha, když chcete pořizovat snímky ve vodě).
- Z oblečení se vyplatí sbalit si jak plážové kousky (plavky, letní šaty, šortky a tílka), tak také dlouhé rukávy a kalhoty. Ty se budou hodit zejména po ránu či v noci nebo ve vyšších oblastech. Toto oblečení může ochránit též před kousnutí hmyzem. I repelenty jsou drahou položkou v Kostarice, kterou se vyplatí přivést.
- Pokud chcete navštívit deštné lesy či džungli, budete potřebovat pořádné turistické boty (počítejte s tím, že je hodně opotřebujete).
- V období dešťů si sbalte bundu do deště nebo pláštěnku. Z funkčních materiálů se osvědčilo oblečení GORE-TEX. Rychleschnoucí oblečení je dobrou volbou.