Surfování v Portugalsku

Abyste si pořádně zasurfovali, nemusíte navštívit Hawai, která je tímto sportem proslulá. Portugalsko jí totiž dokáže skvěle konkurovat! Najdete zde skvělá místa, která jsou vhodná jak pro začátečníky, tak také pro zkušené surfaře. Není divu, že surfování je v této zemi hned po fotbale druhým nejoblíbenějším sportem. Výhodu je také to, že Portugalsko je poměrně malá země, takže snadno můžete vyzkoušet nejrůznější místa vhodná pro tento sport.

Surfování a žraloci

Útok žraloků na lidi je vzácný. Máte větší pravděpodobnost, že vás zabije kokos, který vám spadne na hlavu, než že vás usmrtí žralok. Nicméně stát se to může. Odborníci se shodují na tom, že surfařské prkno plující po hladině může těmto dravým parybám připomínat tuleně, kteří jsou běžnou součástí jejich jídelníčku. Lidské tělo není pro žraloka dostatečně výživné – obsahuje málo tuku a masa. Portugalské vody jsou z tohoto hlediska jedny z nejbezpečnějších. Co dělat, abyste se vyhnuli setkání se žralokem?

  • Plavte ve skupinách – je menší pravděpodobnost, že žralok zaútočí na skupinu.
  • Neplavte za svítání, soumraku nebo v noci, to jsou žraloci nejaktivnější (vyráží hledat potravu).
  • Vyhněte se oblastech, které používají rybáři (často používají návnady, což pro žraloky znamená snadnou kořist).
  • Nevstupujte do vody, když krvácíte.
  • Nenoste lesklé šperky nebo světlé oblečení. Žraloci si je mohou splést s kůží tuleňů či šupinami ryb.
  • Nestříkejte vodou.
  • Pokud se s žralokem setkáte, zachovejte klid. Snažte se udržovat oční kontakt a pomalu od žraloka couvejte. Vyhněte se unáhleným a rychlým pohybům. Žraloka v bezprostřední blízkosti můžete odradit tak, že jej bouchnete do čenichu, oka nebo žáber.

Žralok

Nejoblíbenější místa pro surfování

V Portugalsku je spousta skvělých oblastí, kde můžete surfovat. Výhodou je, že se nachází blízko sebe, takže můžete vyzkoušet různá stanoviště a vybrat si to, které vám bude nejvíce vyhovovat. Zemi lemuje téměř 1 800 km dlouhé pobřeží. Nabízí příležitosti pro jakéhokoli surfaře. Začátečníci si zamilovali Algarve. Nazaré a Peniche nabízí zase vlny pro zkušené surfaře. Této oblasti se ale vyhněte v říjnu, kdy je zde největší vlnobití na světě.

Nazaré

Nazaré je známé zejména pro své vlnové rekordy – na podzim dosahují výšky až 30 metrů. Toto vlnobití je zajištěno hlubokým podvodním kaňonem. Kdysi ospalá rybářská vesnice se nachází asi 120 km severně od Lisabonu. Skvělá je pro surfaře i běžný pobyt na pláži. Najdete zde trhy, krásné náměstí a vysoký útes, na kterém stojí pevnost Forte de São Miguel Arcanjo.

Surfing

Peniche

Jedná se o jednu z nejznámějších pláží v Portugalsku, která dává příležitost surfovat po celý rok. Peniche je vhodné spíše pro zkušené surfaře, protože je třeba číst nebezpečí – vlny se mění příliš rychle a prudce se lámou k mělkému písčitému dnu v bezprostřední blízkosti pláže. Peniche se rzíhází asi 1,5 hodiny jízdy od Lisabonu a těšit se můžete na všechny druhy vln. Kromě toho nabízí tato pláž i bouřlivý noční život.

Ericeira

Ericeira představuje dvě zcela odlišné oblasti pro surfování. Na sever od města se nachází zátoky plné skalnatých útesů a pláže s vysokými útesy. Jsou vhodné pro zkušené surfaře. Pokud naopak se surfingem začínáte, měli byste vyrazit na jih, kde jsou mírnější vlny. Snad nejoblíbenějším místem v Ericeiře je zátoka Ribeira D’Ilhas. Krásné útesy chrání vody před silnými severními a jižními větry. Díky kamenité půdě vlny stále běží. V zimě se můžete těšit na větší vlny, které přitahují profesionály.

Surfaři

Lisabon

Také hlavní město Portugalska nabízí skvělé pláže pro surfování. K dispozici jsou celkem tři pobřeží. Na sever vede vzhůru k oblastem Ericeira a Peniche. Druhé pobřeží je přímo na prahu města v Estorilu. Na jihu vás čeká 30 km pláží na pobřeží Costa da Caparica. Tato zátoka nabízí jednu pláž krásnější než druhou – její délka je 10 km. Jedná se o skvělé místo jak pro začátečníky, tak také pro zkušené surfaře. Pokud patříte ke skutečným profesionálům, neměli byste vynechat pláž Praia de Carcavelos

Aljezur

Na jihu Portugalska je tepleji než na severu. Aljezur je další ze surfařských oblastí, které se táhnou jižné od Lisabonu. Vln je tam dole nespočet a orientace jednotlivých míst se liší, některé směřují na západ, jiné na jih. Dech beroucí je také tamní příroda. Město Aljezur je blízko Arrifany, což je oblast pro začátečníky a středně pokročilé.

Surf

Arrifana

Záliv Arrifana se nachází v oblasti Algarve, která je naprosto skvělá pro ty, kteří se surfingem teprve začínají. V Arrifaně si na své ale přijdou též pokročilí a zkušení surfaři, a to v zimě, kdy vlny vytváří silnější vlnobití. Tato oblast se může pochlubit nejrozvinutější surfařskou infrastrukturou v oblasti Algarve. Nabízí školy surfování, půjčovny, skvělé vily a kempy.

Sagres

Pro Sagres jsou typické vysoké útesy, které ho chrání před plnou silou Atlantského oceánu. Toto je místo, kde se mohou učit začátečníci, ale spoustu zábavy si užijí i profesionálové. Pláž Tonel je vhodnější pro středně pokročilé až pokročilé. Pokud jsou písčiny v dobrém stavu, tato zátoka před útesem poskytuje opravdu ostré, duté vlny. Pláž Mareta nabízí lehké vlnobití, které se rozkládá na zlatých píscích. To z ní činí skvělou pláž pro začátečníky.

Vlny

Faro

Faro není příliš známou oblastí. To může mít tu výhodu, že oproti jiným surfařským oblastem není tolik přeplněná lidmi. Faro se nachází v olbasti Algarve na východě, poblíž hranic se Španělskem. Pláže, které se v této oblasti nachází, jsou v naprosté většině vhodnější pro opalování a koupání, než pro surfování. Avšak existuje několik výjimek. I tak ale platí, že se jedná o oblast vhodnou spíše pro začátečníky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno