Vlakem do Portugalska

Cestování letadlem se může pro někoho zdát hodně nudné, a tak jsou zde hlavně pro mladé lidi i další možnosti. Samozřejmě i cesta autem má své kouzlo, ale spletitost cest, komplikace s objížďkami, zastaralá navigace a únava za volantem může pro cestu dlouhou více než jeden den představovat problém.

Kdo si tedy odpustí pár hodin letu do Lisabonu, může zkusit cestovat vlakem a možností je hned několik. Lze využít pro odjezd i České dráhy. Neexistuje možnost, jak cestovat bez přestupování.

Vlak

Jedna z možností, jak poznat kus Evropy

Pro cestovatele vlakem se jeví nejvíce využívaná trasa přes Paříž. Ale ani do Paříže se nedá dojet bez přestupu. Jde o poměrně časově náročnou cestu, která je spíše vhodná pro skalní nadšence železnic.

Start směr Paříž

Kdo tedy chce tuto trasu, která představuje přes 16 hodin ve vlaku absolvovat, může zvolit například přestupy v Berlíně a Duisburgu nebo v Mnichově a Mannheimu. Nejlevnější jednosměrná jízdenka do Paříže se pohybuje kolem 2000 Kč. Web cestujlevně.cz doporučuje jako nejekonomičtější volbu zakoupit jízdenky dopředu s vhodnou kombinací vlaků separátně do německého Berlína či Mnichova v e-shopu Českých drah a následně zakoupit z Německa do Paříže jízdenku přes e-shop Deutche Bahn.

Celá Francie má širokou síť železniční dopravy, v Paříži je několik vlakových nádraží, ze kterých se vypravují mezinárodní vlakové spoje.

Pro cestu z Francie do Portugalska se nabízí celá řada možností

Pro cestování z Paříže do Lisabonu lze zvolit také několik variant. Web trailine.com. uvádí, že cesta dlouhá 1452 km na trase z Paříže do Lisabonu obvykle trvá 35 hod. 31 min., ale nejrychlejšími spoji to může být už 32 hod. 22 min. Na této oblíbené trase jezdí 3 vlaky denně. Protože na trase Paříž – Lisabon nejezdí žádné přímé vlaky, je třeba opět vybrat řešení na míru. K tomu stránky nabízí plánovač tras, kde lze najít podrobné informace. Na cestu je třeba si připravit minimálně 150,5 €.

Lisabon

Web zmiňuje i další možnosti, jak cestovat z Paříže do Portugalska, a kromě Lisabonu lze zvolit jako destinaci Porto, Faro nebo staré město Combria. Všechny možnosti slibují pohodlný výlet a krásnou krajinu. Každý si vybere dle svého gusta. Pro vysoký komfort cestování lze zvolit vysokorychlostní vlaky s pohodlnými sedadly a elektrickými zásuvkami.

Z Paříže do Lisabonu

Lisabon nabízí slunečné klima, bohaté kulturní dědictví a chutnou gastronomii. Lisabon má vše, co člověk od romantického pobytu čeká.

Cesta začíná na pařížském nádraží Montparnasse, kde lze cestovat do francouzského Hendaye buď rychle a dráž s TGV INOUI (asi za 4h 45 min.) Levněji a trochu déle to jde do Bordeaux-St-Jean se společností OUIGO a odtud přesednout na vlak TER, který rovněž dojede do Hendaye.  Z Hendaye už se cestuje snadno až do Lisabonu. Jezdí zde komfortní noční vlak, který cestujícím dopřeje 15 hodin odpočinku.

Pro vášnivé objevitele se doporučuje malá zajížďka do španělského Madridu. Krajiny regionů Kastilie-La-Mancha a Extremadura na cestě stojí za vidění. Pšeničná pole a olivové háje kam až oko dohlédne střídají zelená údolí a větrné mlýny.

Z Paříže do Porta

Pobřežní město Porto na severozápadě Portugalska je pověstné pro své strmé uličky, které jsou ideální pro procházky a objevování. Pro dobrou náladu se doporučuje malá sklenka portského, typického vína pro tento region Alto Douro.

Porto

Do Porta se cestuje opět z nádraží Paris Montparnasse přes Hendaye. Odtud jezdí pravidelně vlak na trase Irun-Lisabon Santa Apolonia. Ten jede 11 hodin do Coimbry. A k vysněnému cíli do středu města potom už chybí jen hodinová cesta místním vlakem z Coimbry do stanice Vila Nova de Gaia.

Pro cestovatele, kteří se zastavili v Madridu, existuje možnost odcestovat z nádraží Madrid Chamartin na nádraží Vigo v Galicii a poté zamířit do Porto Campanha.

Z Paříže do Fara

Na konci portugalského poloostrova a jižní Evropy hrdě stojí Faro. Město skrývá mnoho pozůstatků, svědků jeho obsazení Maury. Pro cestovatele bažící po nádherné oblasti Algarve, která se nachází méně než 3 hodiny od Lisabonu je možné se tam dostat přímo vlakem z lisabonského nádraží Entrecampos.

Do města se dá dostat také z Madridu, což by mohlo přijít vhod všem dobrodruhům, kteří se rozhodli zpestřit si dlouho cestu vlakem do Portugalska ještě návštěvou španělského Madridu. Z Madridu stačí zamířit do Sevilly nebo Huelvy. Oblast Andalusie nabízí nenapodobitelnou podívanou na krajinu s malými nabílenými domky. Faro je potom asi dvě hodiny na jih a nejrozumnější je na chvíli vyměnit vlak za autobus.

Z Paříže do Coimbra

Na půli cesty mezi Lisabonem a Portem je staré univerzitní město Coimbra, které si získalo přezdívku „srdce Portugalska“. Krásnou architekturu z 15. století ocení hlavně milovníci památek. Zdejší univerzita je jednou z nejstarších v Evropě a je dokonce zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Knihovnu Joanina v kampusu pochází z 18. století má téměř 300 000 knihami. Město bylo po staletí inspirací pro básníky, spisovatele a malíře.

Coimbra

K objevování Coimbry poslouží vlak, který zastaví v Hendaye na baskickém pobřeží na francouzské straně, na hranici se Španělskem, a poté se cestuje v nočním vlaku Trenhotelu.

Cestování po Portugalsku

Státní železniční doprava se nazývá Caminhos de Ferro Portuguesses a je rozdělená na tři části. Regionální jízdní řády (označené R), interregionální (IR), dále rápido (rychlovlaky) a intercidáde (IC mezinárodní rychlovlaky). Nejrychlejší je vlak IC Alfa mezi Lisabonem a Portem.

Vlak je nejekonomičtější volbou dopravy mezi portugalskými městy. Například páteřní spojení z Lisabonu do Porta jezdí často, cesta zabere 3 hodiny a jízdenku z předprodeje stojí 23 €.

Díky vlakům v Portugalsku je objevování země ještě více fascinující. Různé trasy vedou podél pobřeží Atlantiku ke zlatým plážím Algarve. Oblíbené je cestování po zelených kopcích Bragy nebo mezi starobylými městy.  Pomůckou k objevování může být interrail.eu s podrobnostmi o vlacích, cenách a rezervacích.

Zdroj: trailine.com, interrail.eu, cestujlevně.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno