Severní pól

Severní pól je označení pro místo na Zemi, ve kterém zemská osa protíná zemský povrch. Při pohledu dolů z tohoto místa se rovněž Zeměkoule jeví tak, jako by se otáčela proti směru hodinových ručiček.

Lokalizace severního pólu

Kde přesně severní pól leží? Přímo uprostřed Severního ledového oceánu, a to v hloubce zhruba čtyři tisíce metrů. Z geografického hlediska se severní pól nachází na 90 stupních zemské šířky. Mezinárodní právo dále říká, že žádný stát nemá v současnosti nárok na jeho vlastnictví.

Klima na severním pólu

Severní pól je součástí Arktidy, kde průměrná teplota ani v létě nepřesahuje 10 stupňů Celsia. Ve srovnání s jižním pólem je severní pól výrazně teplejší. V lednu se zde teploty pohybují od -43 do -26 stupňů Celsia. V červnu až srpnu jsou zde teploty kolem bodu mrazu.

Den a noc

Kdy je na severním pólu vůbec den a kdy noc? V letních měsících je zde Slunce trvale nad obzorem (tj. je polární den), a naopak v zimním měsících se zde Slunce nachází trvale pod horizontem (tj. je polární noc).

Slunce na severním pólu vychází před jarní rovnodenností 19. března a zapadá během podzimní  rovnodennosti 24. září.

severní pól

Zvířata a rostliny na severním pólu

I když jsou na severním pólu opravdu krušné podmínky pro život, žije zde několik druhů rostlin a živočichů. Severní pól obývá například polární vlk, polární liška, lední medvěd, tuleň nebo lachtan. Co se týče vodních živočichů, vyskytují se zde sasanky či neznámé druhy krevet.

Výpravy na severní pól

Severní pól, stejně jako další atraktivní místa planety Země, přitahoval odedávna spoustu cestovatelských expedic. Úspěšné však byly pouze některé z nich.

První výprava, která si stanovila dobytí a prozkoumání severního pólu, proběhla v roce 1871. Pod patronací Američanů ji vedl Charles Francis Halle. První prokazatelné dosažení severního pólu se však podařilo až v roce 1926 posádce vzducholodi Norge.

První Čech na severním pólu

Který z Čechů jako první dobyl severní pól? Byl to fyzik, profesor a spisovatel František Běhounek (1898–1973), který v roce 1928 přeletěl ve vzducholodi Italia nad severním pólem, a to jako vědecký člen posádky.

Trosečníci polárního moře

Vzducholoď Italia však následně ztroskotala, a její posádka tak musela několik týdnů nedobrovolně přežívat na ledové kře. Poté byli zachráněni sovětským ledoborcem Krasin. Toto dobrodružství František Běhounek mimo jiné popsal v knize Trosečníci polárního moře, která nese podtitul Vzducholodí na severní točnu.

Fyzicky na severním pólu

Prvním Čechem, který fyzicky stanul na severním pólu, však byl až v roce 1993 Miroslav Jakeš. A jak je to s „dobytím“ v severního pólu v současnosti? Na severní pól se mohou dnešní turisté dostat dokonce pohodlně a bez jakékoliv námahy na palubě ledoborce, který dokáže prorazit několik metrů silný led a doplout k severnímu pólu a zpět.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno