Černá Hora: měna a ceny

Černá Hora patří mezi země, kde si turista může dopřát „dovolenkový nadstandard“, aniž by to nějak vážně narušilo jeho rozpočet. Dovolenou v Černé Hoře lze prožít levně nebo za stejné peníze, jako by člověk utratil za stejný způsob života v Česku. V případě zájmu si lze dopřát i určitý luxus, který ovšem bude stát méně, než luxus v jiných zemích. Dovolená v Černé Hoře se vyplatí.

Měnou Montenegra je euro

Třebaže je Černá Hora stále ještě čekatelem na přijetí do Evropské unie (informace 2019), od samého vzniku přijala jako svou oficiální měnu euro. Protože však životní úroveň v zemi není moc vysoká (s ohledem k průměrným mzdám), stala se Černá Hora doslova „cenovým rájem“ pro návštěvníky ze zemí, kde se vydělává a platí v eurech (vyspělé země západní Evropy). Pro nás sice není platba v eurech moc příznivá, ale ceny v Černé Hoře jsou na takové úrovni, že zde není draho ani pro návštěvníky z Česka.

Ceny ubytování v Černé Hoře

Prostřednictvím rezervačního systému si lze objednat dvoulůžkový pokoj v penzionu za méně než 600 korun.
(Poznámka: Do internetového vyhledávače je třeba zadat lokalitu Montenegro. Po zadání Černá Hora je nadídnuto ubytování v Černé Hoře na Blanensku, za ceny x-násobně vyšší).
Ubytování v soukromí lze obvykle sehnat až na místě (styl zimmer frei bez snídaně nebo B+B). Po delší pobyt na jednom místě se vyplatí první noci si zabukovat v penzionu a na místě najít levnější variantu).

V Černé Hoře se lze za dobrou cenu ubytovat také v kempech (bungalovy nebo vlastní stan), kde je jistota sociálního zařízení. Zkušenosti návštěvníků dokládají, že bivakovat lze v Černé Hoře bez problémů všude (zkušenosti z pobřeží i z horských treků).

  • Kdo cestuje po Černé Hoře jenom s batohem, může ušetřit na cestovném, a to autostopem. Místní jsou na stopaře zvyklí a berou je.

Potraviny a ceny v restauracích

Ceny potravin a jídel v restauracích se tak jako jinde liší podle lokality a sezony. Nejdráž je v létě a přímořských destinacích.

  1. Skromný turista si v Černé Hoře koupí nutnou obživu opravdu levně, základní potraviny (chleba a pečivo, mléko, pivo, víno a nealkoholické nápoje) jsou v průměru levnější než je průměr u nás.
  2. Kdo se chce stravovat v restauracích, nezaplatí víc, než kdyby se stravoval v restauracích v Česku.

Bylo by zavádějící uvádět ceny jednotlivých položek, protože taková informace ztrácí  na hodnotě podle místa a času. Ceny jsou volné, tak jako třeba u nás.

  • Masité pokrmy bývají velice často z jehněčího nebo skopového masa, a to ve všemožných úpravách. Někomu návštěva Černé Hory pomůže zlomit nedůvěru ke skopovému masu.
  • přímořských oblastech se často podávají ryby a mořské plody, které jsou – jako všude – dražší než maso jatečních zvířat nebo drůbež.

Odměna za nastoupané výškové metry

Tip: Při trecích po horách lze v katunech (salaších) koupit velmi levně přímo v katunu vyráběný sýr (kilo tak za dvě eura), který je výtečné chuti a je velmi výživný.
katunech také dost často nabídnou občerstvení (vynikají sok, šťávu z lesního ovoce nebo kořalku). I když to místní nedělají z obchodních důvodů, ale z ryzí pohostinnosti, je slušné nějakým eurem se za pití revanšovat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno