Pohoří a národní park Durmitor

Durmitor je pohoří a národní park v Černé Hoře. Rozkládá se na severu země. Durmitor je cílem návštěvníků, kteří mají vztah k vysokohorské turistice, outdoorovým sportům, k horské cyklistice či k lyžování, a dokážou ocenit krásy zachovalé vysokohorské přírody. Turistickým střediskem pohoří je obec Žabljak. Národní park Durmitor je zapsán na Seznamu světového dědictví UNECSO.

Cíl: Pohoří Durmitor

Pohoří Durmitor je součástí Dinárských hor, které prostupuje Balkánským poloostrovem. Durmitor leží na severu Černé Hory na hranicích s Bosnou a Hercegovinou. Oblast pohoří Durmitor je tvořena vápencem. Nerostou zde vysoké lesy, jen kosodřevina, tráva a mechy. To přispívá k atraktivnímu „pustému“ vzhledu krajiny.

Nejvyšším vrcholem Durmitoru je Bobotov Kuk (2 523 m.n.m.). V pohoří Durmitor se nachází veleznámý kaňon Tara – jeden z nejhlubších kaňonů v Evropě. Je zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO. Rafting v kaňonu je jednou z nejokázalejších aktivit v Černé Hoře. V pohoří Durmitor se nachází devatenáct jezer, která jsou většinou ledovcového původu. Významným turistickým střediskem pohoří je obec Žabljak ležící v nadmořské výšce 1450 metrů. Jedná se zároveň i o zimní lyžařské středisko.

Žabljak, centrum Durmitoru

Žabljak je velmi malé město, takže vše je v docházkové vzdálenosti. V obci jsou obchody s outdoorovými potřebami, supermarket s potravinami, restaurace, možnosti ubytování v hotelech i v soukromí. V informačním středisku poskytnou mapky, informace o výletech a další obvyklé služby.

Aktivity v Durmitoru

 • Nevidio Canyon: Je jedno z nejlepších dobrodružství v Černé Hoře. Kaňon Nevidio je součástí Malé Komarnice, řeky v jižní části Durmitoru. Zkušení průvodci pomohou úspěšně zvládnout všechny překážky. Kaňon Nevidio se nachází jen 25 km od Žabljaku a během letních měsíců jsou k němu organizovány denní výlety.
 • Paragliding: Tandemové seskoky v lyžařském areálu Savin Kuk.
 • Horolezectví: Výchozím bodem je Žabljak. Lezecké terény v oblasti Pirlitor se nacházejí se v blízkosti řeky Tara. Existuje mnoho dobře značených tras.
 • Pěší turistika: Velké množství různých túr na vrcholy s nádherným výhledem.
 • Savin kuk (2313m): Přístupný i pomocí sedačkové lanovky.
 • Crvena Greda (2164): „Červená skála“, celodenní výlet.
 • Bobotov kuk (2523 m): Nejvyšší vrchol, který nelze podceňovat.  Lze kombinovat s nocí ve stanu u jezera.
 • Cyklistika: Půjčovna bicyklů je ve Žabljaku.

Další výletní cíle

 • Oči hory: Některý z 18 ledovcových jezer.
 • Kaňon Tara: Jeden z nejhlubších kaňonů v Evropě. Je zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO.
  Kaňon je součástí raftingové trasy Tara. Je 1,3 km hluboký a nabízí nezapomenutelný zážitek z raftingu. Úsek kaňonu v Černé Hoře je chráněn jako součást národního parku Durmitor a je zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO. Na řeku se dá  vydat na raftu nebo dřevěným vorem po nejkrásnější části Tary. Několik cestovních kanceláří nabízí zpoplatněné raftové výlety.
 • Lyžování: Sněhová pokrývka Durmitor leží 120 dní v roce. Nejlepší svahy jsou Savin kuk, Štuoc a Javorovača. Savin Kuk má dvě sedačkové lanovky, lyžařský vlek, dětský vlek a lyžařský servis. Svah Savin Kuk je dlouhý 3500 metrů. Štuoc je poněkud kratší (2,600 m), ale velmi vzrušující, a Javorovača má 800 metrů. Jsou ideální pro ty, kteří preferují krátké tratě.
 • Snowboarding: V posledních letech je stále populárnější sport.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno