Herceg Novi

Herceg Novi nese přídomek nejpříjemnější přímořské destinace. Herceg Novi leží v boce Kotorské při jejím ústí do Jaderského moře. Město je vyhledáváno turisty zejména pro historické centrum a přilehlé pláže. Herceg Novi je dobrým místem pro pobytový zájezd do Černé Hory, ale také vyhledávaným cílem pro krátkodobou návštěvu.

Herceg Novi dnešních dnů

V jednadvacátém století se Herceg Novi stal vyhledávaným turistickým centrem mezinárodního významu. Přesto se mu podařilo do značné míry udržet tradiční poklidný černohorský životní styl.

Za občanské války v devadesátých letech se Herceg Novi stal útočištěm mnoha bosenských a srbských uprchlíků. Někteří zůstali do mírových dob. Z jejich někdejší „nouzových táborů“ se postupně staly regulérní předměstské čtvrti. Kopce nad městem jsou ukázkou poválečného boomu nákupu nemovitostí a nové výstavby. Turisty ovšem nejvíc zajímá historické centrum města a pobřežní partie. Město má ročně v průměru 200 slunečných dní.

Herceg Novi: Cesta a ubytování

 • Autem: Městem prochází Jadranská magistrála.
 • Autobusem: Do Hercegu Noveho se turisté cestující po Černé Hoře dostanou autobusem, což je jediný způsob veřejné dopravy do města. Vedou sem autobusové linky z Kotoru, Budvy, Baru, Podgorice i dalších měst Montenegra, a také z Dubrovníku. Autobusové nádraží je centru města.
 • Herceg Novi poskytuje mnoho ubytovacích míst. Soukromé ubytování je označeno známkou „soba“. V letních měsících se dá najít pokoj za 10 euro na osobu. Kromě restaurací jsou ve městě supermarkety, v nichž lze levně nakoupit potraviny (pro případ, že jsou turisté ubytovaní ve studiích s kuchyňkou).

Herceg Novi: Staré město

Staré město Herceg Novi vyvolává mocný dojem. Je situováno na poměrně strmém kopci, který se svažuje k moři. Cestou po menších schodištích se dojde k různým náměstím, pevnostem a kostelům, které jsou ve velmi dobrém stavu. Centrem „Starog grada“ je náměstí vévody Štěpána s kostelem svatého Archanděla Michaela. Kostel svatého Jeronýma je postaven na základech muslimské mešity.

Starému městu dominuje turecká pevnost Kanli Kula, v současné době slouží jako divadlo pod širým nebem a skýtá nádherný výhled na město a zátoku Kotor.

 

Herceg Novi: Zajímavá místa

 • Pevnost Spanjola nacházející se vysoko nad městem (170 metrů nad hladinou moře) pochází ze 16. století. Vstup je volný.
 • Klášter Savina, přibližně se nachází asi dva kilometra východně od centra města. Její součístí jsou tři krásné pravoslavné kostely a je z něho nádherný výhled na záliv.
 • Herceg Novi umožňuje koupání a relaxaci na velké oblázkové a mnoha betonových pláží, ačkoli většina z nich jev hlavní sezoně dost přeplněná. Je však možno vydat se po cestě podél pobřeží a najít si volnější místo. Mnoho malých soukromých pláží je vybaveno lehátky, malými loďkami a jiným vybavením k pronájmu.
 • Na západním konci promenády se nachází malé lázeňské středisko Igalo, proslulé po celé Evropě pro léčivé účinky bahnitého, mírně radioaktivního písku. Komplex zdravotního a nemocničního centra nabízí bahenní terapii kombinovanou s dalšími léčbami, ale místa znalí návštěvníci využívají ozdravných účinků bahnitého písku sami: brouzdáním v písku a jeho přikládáním na postižené části těla (zahrabáním). Bahno a písek pomáhají při revmatických, svalových, gynekologických a kožních problémech.
 • Podél promenády je zřízeno na stovku malých kaváren s kávou italského typu, zmrzlinou a zákusky.
 • Turisty je rovněž navštěvována i Modrá jeskyně.
 • Od autobusového nádraží vede směrem k kopcům několik starobylých kamenných cest. Cesty nejsou vyznačené, ale není problém je najít a držet se jich.
 • Turistické kanceláře ve městě mají pro zájemce nabídku mnoha outdoorových aktivit (vysokohorská turistika, horolezectví, rafting v kaňonu Tara). Poskytnou potřebné vybavení a fundované průvodce.
 • Krásné jsou také výlety lodí po boce Kotorské. Součástí programu jsou zastávky na zajímavých místech zátoky a zastávky na osvěžující koupel.

Foto: pixabay.com, mapy.cz

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno