Budva: Nejnavštěvovanější destinace u Jadranu

Zřejmě nejoblíbenějším a nejnavštěvovanějším přímořským místem Černé Hory je letovisko Budva. Dostává se mu různých přezdívek a přirovnání: „Černohorské Miami“, “Budvanska Rivijera”… Kdo má rád kosmopolitní ruch klientely z celé Evropy, bude se v Budvě cítit „jako ryba ve vodě.“

Budva: Pobytové centrum u Jadranu

Budva leží ve střední části černohorského pobřeží Jaderského moře. Jedná se o nejnavštěvovanější destinaci Černé Hory. Přitahuje zejména domácí, a dále ruskou, srbskou a další východoevropskou klientelu.

Samotná Budva je typickou základnou pro „masovou“ rekreaci, bohatá luxusní střediska se nacházejí v okolí města. Návštěvníkům je k dispozici téměř čtyřicet pláží, většinou se skálami a pískem, několik z nich nese označení „modrou vlajkou“. Letní hosté mají možnost navštěvovat množství divadelních představení, hudebních akcí a zábavních programů. V noci bývá v ulicích Budvy dost rušno.

 • Popularita Budvy je důvodem, proč jsou ceny služeb a zboží vyšší než v jiných černohorských přímořských městech Černé Hory.

Cesta do Budvy

 1. Letadlem. Pro cestování letadlem slouží letiště Tivat vzdálené asi 20 kilometrů. Využít lze také letiště v Podgorici (65 km) nebo chorvatská Dubrovník (80 km).
 2. Autobusem. Budva má dobré přímé autobusové spojení s většinou měst Černé Hory. Jízdní řády jsou dostupné on-line. Četnost spojů se mění podle sezony (v létě jich jezdí víc). Autobusové nádraží se nachází asi 20 minut chůze od starého města.
 3. Autem, na motocyklu: Budva je dobře přístupná z pobřežní komunikace, která je v dobrém stavu. Kdo nechce objíždět zátoku, může využít trajektu (krátká cesta). V létě je velmi obtížné najít ve starém městě parkovací místo, a když, parkovné je velmi drahé.

Co vidět a poznat v Budvě

 • Stari Grad (Staré Městona poloostrově v centru Budvy). Staré město Budva leží na malém ostrově, který byl spojen s pevninou a časem se proměnil v poloostrov. Je obklopeno hradbami pocházejícími ze XV. století. Opevnění člení městské brány (je jich pět)  a věže.
  Staré Město tvoří úzké uličky a malá náměstí se vzácnými památkami různých středomořských kultur, které se podílely na rozvoji Budvy.
 • Citadela (jižní část starého města ). Byla rekonstruován po zemětřesení.
 • Tančící dívka, socha na cestě k pláži Mogren.
 • Muzeum města Budvy.
 • Mogren Beach (nedaleko staré citadely ). Obvykle přeplněnou pláž, ale s příjemnou vodu). Nemusí se jen ležet, pláž se dá obejít kolem zátoky, kde jsou volnější místa a příjemný stín.
 • Kostel svatého Jana. Sídlo biskupství Budva až do roku 1828. V roce 1867 byla přistavěna zvonice na severní straně kostela. K nejvýznamnějším památkám patří i ikona „Madona v Puntě“, bohaté archivy a knihovna.
 • Kostel Nejsvětější Trojice, jednolodní stavba s kopulí. Byl postaven v roce 1804. Před kostelem se nachází hrobka slavného spisovatele a politika Stjepana Mitrova Ljubisa.
 • Kostel svatého Sávy. Jedná se o malý jednolodní kostel, jehož rozměry jsou 5 x 3 metry. Předpokládá se, že byl postaven ve 14. století. Během benátského a rakouského povolání zmizely nejcennější relikvie toho kostela.
 • Výlet lodí po Boky Kotorské (Kotorský záliv) . Tento jednodenní výlet nabízí prohlídku malebného Kotorského zálivu lodí se zastávkami v Herceg Novi, Zanjice a Kotor. Průvodce hovoří plynule anglicky a sděluje mnoho podrobností prostřednictvím kvalitních reproduktorů. Zastávky na koupání a oběd na lodi. Cenově dostupné
 • Hlavní promenáda Budvy s množstvím stánků se suvenýry a turistickými „zbytnostmi“.

Foto: pixabay.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno