Domů Cestování Černá hora Kotor: Perla Boky Kotorské

Kotor: Perla Boky Kotorské

Kotor je nevelké, ale světoznámé město na břehu Kotorské zátoky. Je proslulé jedinečnou polohou v cípu zátoky a zachovalými středověkými stavebními památkami, z nichž mnohé jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. Navštívit Černou Horu a neprohlédnout si Kotor, to by byla věčná škoda.

Kotor: Bezpečnostní „bludiště“

Kotor se nachází u zátoky známé jako Boka Korotrská, co je nejhlubší přírodní fjordová zátoka ve Středozemním moři. Má velkolepou scenérii tvořenou strmými horami, které místy vystupují přímo z moře. Současný Kotor se rozvinul kolem původního sídla Stari Grad.  Starý Kotor byl ze strategických a ochranných důvodů vystavěn jako „bludiště“, a i dnes je s něm návštěvník může snadno ztratit. Což, v současné době navigačních systémů v každém telefonu, není žádná tragedie. Prý často „bloudí“ i místní obyvatelé, které tvoří Černohorci, Srbové a Chorvati. Kotor je sídelním městem biskupství, diecéze zahrnuje celou oblast Boky Kotorské.

Neklidná historie Kotoru

O Kotoru se uvádí, že byl založen ještě v „předhomérské“ době. Visigothové jej zničili v pátém století našeho věku. Začaly se střídat éry různé nadvlády: byzantská, slovinská, srbská, benátská, rakouská, ruská, francouzská a znovu rakouská. Začátkem 20. století se Kotor stal součástí Srbska. v roce 2006 se konečně osamostatnil (samostatná Černá Hora vznikla v roce 2007).

Doprava do Kotoru

  1. Letadlem. Letiště Tivat leží asi osm kilometrů od města. Některé evropské společnosti létají do Kotoru jen v letní sezoně. Lze využít i leteckých linek do Podgorice (90 km) nebo do Dubrovníku (asi 73 km).
  2. Autobusem. Kotor má poměrně dobré autobusové spojení se sousedními městy. Autobusové nádraží se nachází asi deset minut chůze jižně od Starého Města (orientační bod – starý vysoká komín). Jízdní řád se mění v sezoně.
  3. Autem nebo na motorce. Všechny silnice v Černé Hoře jsou pouze dvouproudé a většinou se jedná o křivolaké horské silnice, takže rychlost přes 70 km/h  je zřídka legální a zřídka bezpečná. Tunel Vrmac výrazně zkracuje cestu z Budvy do Kotoru.
  4. Lodí. Sice nejsou provozovány pravidelní trajekty do Kotoru, ale mezi Barem a Itálií tyto služby fungují po většinu dní.

Co vidět v Kotoru

Středověké opevněné Starého Města je tvarováno zhruba jako trojúhelník. Strana směřující k Kotorskému zálivu a severní strana směřující k řece Skurda jsou silně opevněny hradbami. Třetí (východní) strana se vine po úbočí. Ve Starém Městě jsou tři vchody, včetně hlavní západní mořské brány z roku 1555. Jižní brána je na jižním vrcholu trojúhelníku, na cestě do Budvy. Severní brána vede k mostu, který protíná řeku Skurda. Vnitřní město si lze nejlépe prohlédnout pěšky, protože auta do města nemohou vjíždět.

Kotor: Památky a zajímavosti

  • Mořská brána z roku 1555, hlavní vchod do Starého Města
  • Staré Město. Staré Město je nejznámější částí Kotoru, kde se zachovala historie, kultura a tradice Kotoru. Staré Město Kotor má velké množství památek středověké architektury: kostely, katedrály, paláce a muzea. Atraktivní je také množstvím úzkých uliček, náměstí a trhů. Staré Město Kotor je dnes považováno za nejlépe dochovaný středověký městský celek ve Středomoří.
  • Trg od Oruzja, hlavní a největší náměstí. Věžní hodiny, katedrála Sveti Tripun, kostel Sveti Luka knížecí palác, kostel Sveta Marija, kostel Panny Marie (Gospe od Zdravlja) a Napoleonovo divadlo.
  • Kotorské paláce Bizanti, Buca, Pima, a Grgurin (námořní muzeum).
  • St. Tryphon katedrála. Původně byla postavena v 11. století, po zemětřesení přestavěna. Románsko-gotický sloh. V kapli jsou pozůstatky svatého Tryphona, patrona Kotoru.
  • Kostel sv. Mikuláše. Největší pravoslavný kostel na Starém Městě.
  • Námořní muzeum. Památník umělců, stavitelů lodí, řemeslníků, mužů a diplomatů, zprostředkovatelů mezi západem a východem jsou uchovávány v Námořním muzeu v barokním palác Grgurin.
  • Ostrov Gospa od Skrpjela je jedním ze dvou nádherných ostrovů v zátoce Kotor, které se nacházejí v zálivu naproti Perastu.
  • Sveti Djordje, další ostrov, který stojí za návštěvu, je ostrov.  Vážou se k němu zajímavé legendy.
  • Pevnost San Giovanni
  • Horní město. Výstup po 1350 schodech k horním městským hradbám. Jen pro fyzicky zdatnější.
  • Rafting na řece Tara. Kaňon Tara a většina raftingových táborů se nachází asi čtyři hodiny jízdy od pobřežní oblasti. Jednodenní raftingový výlet lze podniknout od května do září/října téměř každý den z oblasti Kotor. Veškeré vybavení je poskytováno pořádající agenturou.
  • Paragliding z vrcholu vysokých okolních útesů. Silný zážitek s úžasným výhledem.
  • Rakousko-uherské pevnosti. V okolí Kotoru je mnoho starých pevností, z nichž každá stojí za prohlídku a ke každé lze dojít pěknou túrou. Zvláště zajímavá je pevnost Vrmac – začátek turistické stezky je snadno dostupný ze Starého Města.

Foto: pixabay.com

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno