Podgorica: Hlavní město Černé Hory

Podgorice, Podgorica, je hlavní a největší město Černé Hory. Ani ne dvousettisícová metropole stojí za zhlédnutí a poznání: Návštěvníci jsou překvapeni zajímavou kombinací staré a nové výstavby při zachování středomořské atmosféry.

Podgorica, hlavní město Černé Hory

Podgorica se nachází v černohorské nížině v centrální Černé Hoře mezi dinárskými Alpami a jezerem Scutari.

Oblast je osídlena od od ilyrského a římského období. Město se formovalo za Ottomanské říše, ale evropský charakter dostalo až ve druhé polovině 19. století. Za druhé světové války byla Podgorica z velké části zničena nacistickými i spojeneckými vzdušnými silami, utrpěla hlavně osmanská architektura. V době socialistické Jugoslávie byla Podgorica obnovena a stala se hlavním městem svazové Černé Hory. Město získalo tvář typickou pro země východního bloku. Panuje shodný názor, že mu to na kráse nijak nepřidalo. V současné době zažívá Podgorica velký stavební boom.

Jak se dostat do Podgorice

Do Podgorice se turisté dostávají letecky, autobusem, vlakem nebo po vlastní ose (autem, na motorce).

 1. Letiště Podgorica (LYPG/TGD) se nachází 12 kilometrů jižně od Podgorice. Je to základna pro společnost Montenegro Airlines, černohorského národního dopravce, který létá do významných evropských destinací. Do centra Podgorice jezdí od letiště autobusy Combi, případně taxíky.
 2. Vlakem. Vlakové nádraží se nachází v blízkosti centra města. Přijíždějí na ně pravidelné osobní vlaky od Bělehradu (Subotice, Novi Sad). Cestování vlakem je levné, ale kvalita služeb je nižší než současný evropský standard.
 3. Autobusem lze přicestovat do Podgorice z mnoha domácích destinací i okolních zemí.  Autobusové nádraží je hned vedle vlakového. Centrum města je dostupné pěšky – asi deset minut chůze. Jízdní řády jsou k nalezení na webových stránkách autobusového terminálu Podgorica.
 4. Autem, na motocyklu. Pro svou polohu ve střední Černé Hoře je Podgorica dobře dopravně dostupná ze všech směrů. V zimě je potřeba zvýšené opatrnosti při cestách ze severu země a ze Srbska.

Prohlídka města

Protože Podgorica není velká, je možno obejít všechna významná místa pěšky. Při použití městských autobusů (nejezdí často a linky nejsou turistům moc jasné) se platí přímo u řidiče. Jízda městem v taxíku je turistům doporučována – ceny jsou nízké, taxi jsou spolehlivá a bezpečná. Stanoviště taxi jsou všude po městě.

 • Bankomaty jsou rozšířeny v centru a v nové části města. Ve větších obchodech přijímají bankovní karty.
 • Turistické pohlednice lze nalézt ve většině knihkupectví po celém městě.
Podgorica, telekomunikační věž

Co v Podgorici vidět a navštívit

 • Staré turecké město zvané „Stara Varoš“ (staré město) s mešitami a starou věží s hodinami. Typická stará turecká „kasaba“ (město) s úzkými a křivolakými uličkami.
 • Skaline (schody) na soutoku řek Ribnice a Morače. Starý turecký most přes Ribnici a zřícenina starého města Nemanja.
 • Památník krále Nikolae v parku přes ulici od parlamentu Černé Hory.
 • Hercegovačka, pěší ulice v centru města.
 • Trg Republike, centrální náměstí Podgorice. Vedle ulice Hercegovačka. Mnoho levných restaurací, příjemné místo pro strávení podvečerních chvil.
 • Kostel sv. Jiří postavený v 10. Století. Na svazích vrchu Gorica (po kterém bylo město pojmenováno).
 • Most tisíciletí, impozantní nový most přes řeku Morača.
 • Hrad krále Nikolae. Hrad je přeměněn  v muzeum (o víkendech zavřené), pěkný okolní park.
 • Nově postavený pravoslavný chrám Hristovog vaskrsenja.
 • Rimski Trg, náměstí v nové části města. Nachází se v blízkosti pravoslavného chrámu, náměstí a jeho okolí je sídlem nejmódnějších kaváren a restaurací v Podgorici a oblíbeným místem setkání občanů Podgorice.
 • Válečný památník v parku na kopci Gorica.
 • Kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova je moderní, brutalistický betonový katolický kostel, nedaleko od centra v okrese Konik, blízko vlakového nádraží. Říká se, že to je asi nejzajímavější budova ve městě.

Foto: freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno