Domů Cestování Albánie Dinárské hory

Dinárské hory

Dinárské hory se nazývá asi sedm set kilometrů dlouhá, složitě větvená horská soustava. Táhne se severozápadem Balkánského poloostrova – Panonskou pánví a k Jaderskému moři. Dinárské hory procházejí několika zeměmi, především to jsou státy bývalé Jugoslávie, a také Albánie. Albánské části Dinárských hor se někdy říká Albánské Alpy, ale také Prokleté hory.

Dinárské hory

Dinárské hory, často také Dinárské Alpy, je soustava pohoří procházející severozápadem Balkánského poloostrova. Táhne se v délce víc než sedm set kilometrů a prochází Slovinskem, Chorvatskem, Bosnou a Hercegovinou, Srbskem, Černou Horou až po Albánii. V neporušené horské přírodě bylo zřízeno několik národních parků a území.

Dinárské hory, Chorvatsko. Foto: pixabay.com

Prokleté hory

Albánská část Dinárských hor bývá zvaná Albánské Alpy, Alpet Shqiptare nebo Bjeshkët e Nemuna, Prokleté hory, srbsky Prokletije.

Na severu Albánie byl zřízen národní park Thethi. Tato oblast zasahuje  části okresů Shkodër (Skadar) a Tropoja v severní Albánii. Samotné hory přecházejí do sousedního Kosova a Černé Hory. Před plánovanou cestou je možno získat  potřebné informace v turistickém centru.

Národní park Thethi, oficiální informační kanceláře

 • Thethi National Park, Information Center, Rruga Fushe, Theth, 4009 Shale, Albania. ☎ 355 69 364 7063.
 • Valbona Tourism Development Center (Guesthouse Valbona TIP) (Qendra e Informacionit Turistik Valbone), Rruga Azem Hajdari, Valbone. GPS: N 42.442402, E 19.884272.
  Toto je oficiální informační centrum vybavené užitečnými brožurami. Zde je možno koupit turistickou mapu, využít  víceúčelové budovy, venkovní kuchyňské kouty, sportovní kurty, vodní fontány a parkoviště ), ☎ +355 67 276 4157.
 • Kelmend & Shkrel Tourist Info Center, Tamare and Dedaj villages (Bajze-Vermosh Road (SH21)), ☎ +355 69 47 24 658, +355 68 20 38823 (info@kelmend-shkrel.org)

Turisté, kteří mají trek „prokletými horami“ za sebou, nejvíc doporučují předané zkušenosti jiných.

Soukromá turistická centra

 • Thethi Guide Info Center, Thethi Center , ☎ +355 69 20 46 333 (info@thethi-guide.com).
 • Thethi Park InfoPoint, Entrance of Theth, SH21 Road.
  Malé a improvizovaní turistické infocentrum se nachází u pčíjezdu do vesnice. Pomůže najít penzion, poskytuje horské průvodce.  ☎ +355 67 359 2191, +357 96 683 353 (info@thethipark.com)
 • Albanian Challenge (Dobrovolnický projekt založený na Curraj i Epërm – přírodní křižovatce mezi Thethi, Valbona a Koman Lake. Spravuje 110 km turistických stezek a základní tábor. Je pod vedením českých dobrovolníků.), ☎ +355 675 131 352 (vyzva@albanianchallenge.org)

Všechny uvedené kontakty je třeba ještě z domu ověřit, mohly/mohou se změnit nebo zaniknout.

Albánie, národní park Thethi. Foto: pixabay.com

Odkud začít

 • Hlavním městem oblasti je Bajram CurriSkadar se nachází v pobřežní pláni západně od regionu.
 • Hlavní turistické destinace jsou vesnice Thethi a Valbonë. Oblasti kolem Thethi a Valbony tvoří dva samostatné albánské národní parky, národní park Thethi a národní park Valbona Valley.
 • Curraj i Epërm je nová destinace spojená turistickými stezkami s Thethi a Valbonë, Reka e Allages, Gjeravica, Peja.

Foto: pixabay.com

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno