Ulcinj

Nejvýznamnějším městem jihu černohorského pobřeží je Ulcinj nedaleko hranic s Albánií. Díky své příjemné poloze na pobřeží je hlavní turistickou destinací zejména domácí klientely z Montenegra i z okolních států. Ulcinj není daleko od Skadarského jezera – tyto dvě destinace se při dovolené v Černé Hoře často spojují. Ulcinj navštěvují zejména lidé upřednostňující pobyty u moře a na mořských plážích.

 

 

Ulcinj, město s pirátskou minulostí

Ulcinj leží nedaleko hranic s Albánií a tak není divu, že většina z necelých jedenácti tisíc obyvatel jsou Albánci. Spolu s městem Tuzi je jedním ze dvou hlavních populačních center Albánců v Černé Hoře. Ulcinj je město s dlouhou námořní tradicí, která dosáhla vrcholu v 17. až 19. století. Zvláštní kapitolou v historii města je jeho pirátské období, které v menší míře údajně začalo již ve 14. století.

Cesta do Ulcinju

 • Autem: Ulcinj je nejjižnějším bodem Jadranské magistrály, která město spojuje s dalšími známými černohorskými letovisky a přístavy (Budva, Sutomore, Petrovac). Rovněž je dobré silniční spojení do nedaleké Albánie (přes hraniční přechod Sukobin/Muriqan.
 • Autobusem: Do Ulcinju lze dojet linkovým autobusem, anebo minibusem „combi“, který jezdí kyvadlově po pobřeží Černé Hory. Ulcinj  je dopravní uzel pro jihovýchodní Evropu. Spojuje jih Černé Hory s Albánií, Kosovem, Severní Makedonií, Chorvatskem, Srbskem, Bosnou a Hercegovinou a všemi hlavními městy Černé Hory. Během turistické sezóny jsou spoje častější než po zbytek roku.
  Autobusové nádraží je asi 40 minut chůze od starého města Ulcinj u pobřeží.
 • Vlakem: Železniční spojení město nemá; nejbližší nádraží se nachází v přístavu Bar.
 • Letadlem: Nejbližší mezinárodní letiště je v letovisku Tivat.
 • Lodí: Ulcinj nemá moderní přístav.

Zajímavosti Ulcinju

Ulcinj je malé město, které lze obejít pěšky. Je ovšem třeba počítat s čím, že město leží v kopcovitém terénu. Svažité silnice se mohou být za mokra kluzké, mnoho menších ulic nemá chodníky. Při chůzi je třeba dbát zvýšené opatrnosti i kvůli projíždějícím autům.

 • Městem vede mnoho schodů, které zkrátí cestu klikatými ulicemi. Najít schodiště je někdy problém – nejsou označeny a často vypadají, že vedou do soukromého domu. Dobrým pomocníkem je telefon vybavený satelitní mapou.
 • Značná část starého města byla zničena při velkém zemětřesení v roce 1979. Poničené nemovitosti ale koupili bohatí investoři, kteří domy opravili. Ve starém městě zbývá jen několik zničených budov, oblast zaplnilo mnoho příjemných restaurací, hotelů i muzeí
 • Při prohlídce starého města turisty baví procházet se podél hradeb a na moře se dívat všemi otvory ve zdi.
 • Ulcinj má ideální polohu pro poznávání jižního pobřeží Černého moře (od Baru po Skadarské jezero až po Ada Bojana) a části Albánie. Vzhledem ke zdejšímu klimatu (je zaznamenáno 217 slunečních dní v roce a průměrná teplota je 26°Celsia) trvá  sezóna koupání od dubna do konce října.
 • V oblasti jsou četné pláže včetně některých skalnatých v jižní části města.Relaxaci u moře usnadňuje velké množství pláží. Nejdelší písečná pláž v Černé Hoře, Velika Plaza, se nachází v blízkosti Ulcinju. Na jižním konci této 14 kilometrů dlouhé pláže se nachází Ada Bojana, trojúhelníkový ostrov s velmi pěknými plážemi. Dlouhá pláž a ostrov jsou oblíbenými místy pro kitesurfingy a windsurfing a má velkou nudistickou pláž. Pláž lemuje promenáda s množstvím restaurací, barů a kaváren. Některé z čistších pláží leží na severní straně města.
 • Stravování: V okolí je situováno mnoho restaurací a kaváren. V blízkosti pláže stánky prodávají kebab a hamburgery. Ve městě je množství pekáren, kde se dostat nějaké levné jídlo: burek, pizzy . Levné supermarkety jsou  po celém městě. Jídla v restauracích mají velmi příznivou cenu.
 • Ubytovacích příležitostí v Ulcinj je dostatek: resorty, hotely, soukromé ubytování. Cenové rozpětí je značné, záleží na turistech, o jakou kategorii mají zájem. Není problém najít ubytování pod deset euro na osobu a noc.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno