Koenzym Q10 účinky

Koenzym Q10 je druhem chinonu, za jehož výzkum byla v roce 1978 Angličanu Peteru Mitchellovi udělena dokonce i Nobelova cena. A není se čemu divit – tato látka hraje totiž hlavní roli v oblasti produkce energie i ochrany buněk před poškozením toxickými radiály. Krom toho koenzym Q10 také blahodárně působí na sportovní výkon, ocení jej naše pleť a zdraví i po psychické stránce. Pojďme se o něm dnes dozvědět ještě o něco více.

Kde je koenzym Q10 obsažen?

Koenzym Q10 se přirozeně vyskytuje v lidském těle, konkrétně tedy v lidských buňkách – a to zejména v těch nejvíce aktivních a zatěžovaných. Tím pádem nejvíce působí na játra, srdeční a mozkovou činnost. Krom toho jej také užíváme ve formě různých potravinových doplňků, které jsou doporučovány zejména po čtyřiceti letech věku, kdy je množství této látky v organismu z původního sníženo zhruba na 50 %. A to nestačí!


Pozitivně působí i na mozkovou aktivitu. 

Jak tato látka působí a pomáhá?

Ještě jednou si shrňme (a to v co nejširší míře) působení koenzymu Q10. Tato látka:
  • Podporuje výkonnost organismu.
  • Pomáhá zvládat fyzickou i psychickou aktivitu.
  • Bojuje s únavou.
  • Pomáhá produkovat novou energii.
  • Zabraňuje působení toxických volných radikálů na naše buňky.

Suma sumárum, koenzym Q10 je třeba doporučit kupříkladu i těm, kteří žijí ve znečištěné a průmyslově zaměřené oblasti. Krom toho jej ale také ve velkém využívají lidé s dlouhodobými onemocněními – kupříkladu pacienti s cukrovkou, vysokým tlakem, srdeční nedostatečností či zvýšeným cholesterolem.

Koenzym Q10 ovlivňuje plodnost i sportovní výkonnost

Koenzym Q10 má krom výše zmíněných plusů ještě tři další, pro které se rozhodně hodí i samostatný odstavec. Prvně zmiňme jeho působení na plodnost, a to zejména v případě mužů, kteří by po tomto potravinovém doplňku rozhodně měli sáhnout v případě jakýchkoli potíží.

Rovněž zvýšenou dávku ocení sportovci, protože ať již se vysilujeme po psychické či fyzické stránce, spotřeba této látky roste – a to zvláště ve svalových vláknech. Pokud si tedy představíme jako trochu přehnaný příklad vrcholového sportovce, který potřebuje dodat energii, sebevědomí a trochu zabrzdit přepracovanost, je pro něj koenzym Q10 opravdu vhodnou volbou.

Koenzym Q10 blahodárně působí i na naši pokožku

Pokud si někdy půjdete zakoupit krém na pleť do drogerie, můžete si všimnout upoutávky, která se nás snaží navnadit ke koupi – obvykle již z dálky hlásá, že je v daném výrobku obsah koenzymu Q10. A rozhodně tento obsah v produktu není na škodu. Jak již jsme zmínili, s věkem obsah této látky klesá a stárnutí kůže přeci jen přirozeně vede k tvorbě vrásek.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno