Proč vitamíny?

Vitamíny a minerály patří do skupiny mikroživin.  Jsou tedy pro naše potřebné v relativně malých dávkách. Jsou pro nás důležité z mnoha důvodů. Jedním z nich je schopnost odolávat nemocem a uchovat dobrý zdravotní stav. Nemohou nás samozřejmě chránit před všemi nemocemi, ale jsou účinnou prevencí a v podstatě i lékem.

Vitamíny, jako takové, byly pojmenovány začátkem dvacátého století. A dosud jich bylo objeveno 13. Všechny tyto živiny můžeme nalézt potravě. Jediné dva vitamíny, které si tělo dokáže vytvořit jsou vitaminy D a K, tedy vitamíny rozpustné v tucích. Jak je vidět, každému vitamínu bylo při jeho nalezení přiděleno písmeno v abecedním pořadí. Výjimku tvoří pouze skupina živin nazývaná jako B-komplex. Každý vitamin má taky své druhé jméno např.: vitamin C známe pod názvem kyselina askorbová.

Vitamíny můžeme rozdělit do dvou skupin. První, pro tělo velmi nezbytnou skupinou, jsou vitamíny rozpustné ve vodě. Tyto vitaminy se rychle ztrácejí močí a tělo a potřebujeme je tedy pravidelně (C, B-komplex). Další grupou jsou vitaminy rozpustné v tucích. Část z nich si naše tělo dokáže vytvořit samo, část z nich je nutno doplňovat. U této skupiny však příliš nehrozí jejich vyčerpání, neboť jsou ukládány v tukových buňkách, kde mohou setrvat i měsíce.
V předchozím textu jste zjistili, že vitaminy jsou pro nás velmi nezbytné, ba dokonce životně důležité. O jejich účincích a schopnosti si povíme zase v některém z příštích článků.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno