Polníček

Kozlíček polní, obecně známý jako polníček, je vynikající sezónní potravinou, na kterou se velmi často neprávem zapomíná. Pokud vás zajímá, jak jej využít a jaké jsou jeho pozitivní účinky na naše zdraví, čtěte dále.

Polníček je jednoletá bylina, vysoká asi deset až třicet centimetrů. Má jednoduché listy a nenápadné bílý či modravé květy. Využívá se v léčitelství a v kuchyni. Zaměříme se na použití polníčku v kuchyni. Ačkoliv na něj můžeme narazit po celé Evropě ve volné přírodě, pro gastronomické účely se pěstuje ve sklenících, a to v období od října do března. dnešní době můžete na polníček narazit prakticky v každém supermarketu, kde se prodává v igelitových sáčcích nebo v plastových vaničkách. Lidé si polníček velmi často pletou se špenátem.

Polníček a obsah látek

Polníček se řadí mezi saláty. Obsahuje velké množství vitamínů, především vitamínu B, C a E, ale také vitamín A. Mimo to obsahuje opravdu velké množství hořčíku a železa. Ve srovnání s hlávkovým salátem jsou listy polníčku mnohem šťavnatější a bohatší na obsah látek. Díky obsahu zmíněných látek je konzumace polníčku vhodná pro posílení imunitního systému. Byl také prokázán pozitivní vliv na hojení sliznic či podporu tvorby krve. Pokud tak máte s krvetvorbou problémy nebo jste v poslední době o větší množství přišli, konzumace polníčku může být skvělou alternativou. Máte problém s křečemi? I v takovém případě vám může pravidelná konzumace polníčku pomoci. Jak bylo zmíněno, obsahuje hořčík, který působí proti vzniku křečí. Nemusíte tak utrácet za drahé doplňky stravy.

Sálaty z polníčku

Ilustrační foto salátuVětšina lidí, kterým se polníček objevuje na jejich jídelníčku, si obsah cenných látek ani neuvědomuje. Polníček je u mnohých osob oblíbený především pro jemnou lahodnou chuť. A co vše si z něj můžete připravit? Fantazii se meze nekladou, my vám přinášíme rady na dva skvělé saláty, které kromě polníčku obsahují další potraviny, které zlepší váš fyzický stav, podpoří imunitní systém a doplní tělo o důležité vitamíny a minerály.

Jednoduchý polníčkový salát

Pokud si chcete připravit jednoduchý a chutný polníčkový salát, plný vitamínů, připravte si následující ingredience. Pro přípravu budete potřebovat 300 až 400 gramů polníčků, jednu menší cibuli, lžičku jablečného octa, sůl, cukr, případně slunečnicová či sezamová semínka. Všechny ingredience smíchejte, přidat můžete i např. vařené vejce (ideální jsou křepelčí) či další druhy salátů. Při přípravě salátů polníček raději trhejte, než krájejte.

Salátová směs

Druhý salát s polníčkem bude sofistikovanější. Na jeho přípravu budete kromě polníčku potřebovat i další druhy salátu a využít tak cenných vitamínů, které se v jednotlivých typech liší. Je na vašich schopnostech, co vše se vám podaří sehnat. Na výběr máte z hlávkového salátu, rukoly, endivie, bianca a dalších typů. Salátovou směs smíchejte s 300 g chřestu, trochou másla, nakládaných hřibů. Zálivku vytvořte z olivového oleje, cukru, soli, přidejte ovocný ocet (jablečný, vinný). Důkladně promíchejte a můžete podávat.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno