Domů Kvalitní potraviny Maso Pštrosí sádlo

Pštrosí sádlo

Pštrosí sádlo je látka, která se nachází mezi svalem a kůží pštrosa. Pštros, největší nelétavý pták na světě, je již po mnoho tisíc let pro spousty domorodých kmenů zdrojem potravin – lidé konzumují jeho maso i vejce. Avšak tyto domorodé kmeny také používají pštrosí sádlo. A i my jsme se naučili používat pštrosí sádlo, zejména v kosmetickém průmyslu. Egyptská, římská a africká kultura jej používala po celá staletí k úlevě od suché kůže, popálenin, lézí, ekzémů, spálení od slunce a dokonce i suchých vlasů.

Složení pštrosího sádla

Lidé využívají snad celého pštrosa: jeho maso je vhodné pro lidi, kteří drží diety, využívané je ale také pštrosí peří, kůže, vejce a také sádlo. Právě sádlo obsahuje vysoký obsah léčivých omega esenciálních mastných kyselin – omega 3, omega 6 a omega 9. Protože má hydratační a kondicionační vlastnosti, používá se jako užitečná složka v celé řadě kosmetických přípravků, zejména v těch, které pečují o pleť. Pštrosí sádlo obsahuje taktéž proměnné hladiny sloučenin, včetně karotenoidů, flavonů, polyfenolů, tokoferolu a fosfolipidů v triglyceridové frakci, které představují terapeutické přínosy, včetně antioxidačních vlastností.

Mastné kyseliny základem pštrosího sádla

Hlavní sloužkou pštrosího sádla jsou právě mastné kyseliny. Pštrosí sádlo obsahuje asi 42 % kyseliny olejové, 21 % kyseliny linolové a 21 % kyseliny palmitové, a nižší hladiny jiných mastných kyselin, včetně 1% kyseliny a-linolenové. Obsah těchto kyselin v pštrosím sádle je závislý na stravě pštrosa, takže byste si měli ověřit, kde pštrosí sádlo kupujete. Složení stravy pštrosa dokáže tedy významně ovlivnit účinnost oleje.

Proč jsou mastné kyseliny tak zázračné?

Mastné kyseliny omega 3, 6 a 9 podporují růst nových kožních buněk a navíc mají vysoký obsah vitamínů, které hrají důležitou roli v boji proti stárnutí pokožky. Takže použitím těchto kyselin na pokožku získáte mladší a zdravější vzhled. Nemluvě o tom, jaké další přínosy na kůži pštrosí sádlo má (viz níže). Omega mastné kyseliny jsou nutričně důležité, protože působí jako prekurzory skupiny hormonálních látek známých aseikosanoidů, které zahrnují prostaglandiny, tromboxany a prostacykliny, které pomáhají regulovat centrální nervový systém, krevní tlak, srdeční frekvenci a také hrají roli v imunitním systému tím, že regulují zánět a motivují naše tělo k boji proti infekcím.

Pštrosi

Zatočí s kožními problémy

Pštrosí sádlo se v egyptských, římských a afrických kulturách používá již více než 3 000 let pro lokální úlevu od kožních problémů, kterými jsou například suchá kůže, popáleniny (včetně těch od slunce), léze, dermatitida, ekzém, lupénka, strie, vrásky a pro ošetření menších řezů a škrábanců. Výhodou je, že pokud pštrosí sádlo nanesete na svou pokožku, nedojde k ucpání pórů. Také se nemusíte bát toho, že vaše pokožka zůstane mastná.

Suché vlasy

Pštrosí sádlo se hojně používá také při problému se suchými vlasy a suchou pokožkou hlavy. Pštrosí sádlo je výjimečný hydratační, penetrační a terapeutický olej, který se rychle vstřebává a poskytuje luxusní vlhkost po celé hodiny.

Protizánětlivé vlastnosti

Právě obsah antioxidantů je zodpovědný za to, že pštrosí sádlo má protizánětlivé vlastnosti. Díky nim je vhodné pštrosí sádlo používat jako úlevu při artritidě, bolesti svalů a kloubů, ale také proti striím (a na již vzniklé strie, jejichž vzhled redukuje). Pštrosí sádlo využijete také v létě, protože uklidňuje pokožku po kousnutí hmyzem. Poradí si ale také s výrony, vyrážkami, hemeroidy a využijete jej také jako masážní olej. Vzhledem k protizánětlivým vlastnostem si dokáže poradit taktéž s akné u dospívajících i dospělých.

Hydratační vlastnosti

Pštrosí olej hydratuje nejen pokožku, ale taktéž vlasy. Je dostatečně jemný, takže ho můžete aplikovat i několikrát denně. Navíc se velice rychle vstřebává, takže jej můžete zařadit do svých krémů, které aplikujete těsně před spaním – bez nepříjemných „lepkavých“ pocitů. To je veliký rozdíl od krémů, které jsou vyrobeny na bázi ropy. Vědecké studie prokázaly, že molekulární složení pštrosího sádla je stejné jako u naší kůže. Z tohoto důvodu je vhodné použití tohotu sádla i pod make-up, který vám vydrží po celý den.

Elixír mládí

Již výše jsme uvedli, že pštrosí sádlo se dokáže vypořádat s drobnými vráskami a projasňuje a omlazuje pokožku. Má silné vlastnosti, které v dnešní kosmetice označujeme jako „anti-age“ – tedy protistárnoucí. Kromě vrásek se si dokáže účinně poradit také s kruhy pod očima. Jak asi víte, s tím jak lidé stárnou, dochází ke ztenčování pokožky. Pštrosí olej tento proces zpomaluje tím, že posiluje pokožku, která má následně mladistvý vzhled. Je vhodný nejen pro ty, kterým již tento proces strárnutí začal, ale také pro ty, kteří si chtějí mladistvý vzhled udržet.

Pštrosí hlava

Pštrosí sádlo vs. sádlo z emu

Tyto dva ptáky je poměrně snadné zaměnit. Oba jsou to nelétavé druhy velkých ptáků, které snášejí vejce a vypadají podobně. Pštros je však větší – může dosáhnout výšky až 2,8 metru, kdežto největší emu může být 2 metry vysoký. Samičky i samci emu mají tmavě hnědé peří (kromě období páření, kdy samičkám peří zčerná). Samec pštrosa má černé peří na křídlech a ocasu s bílým hrotem, samice pštrosa má šedohnědé peří. Navíc emu pochází z Austrálie, pštros má svůj původ v Africe.

Čím se liší jejich sádlo?

Sádlo z emu je taktéž prospěšný pro naši pokožku. Stejně jako pštrosí sádlo se snadno vstřebává a používá se nejen pro suchou, ale také pro jinak poraněnou pokožku. Je ideální pro svědící nebo zarudlou pokožku, má také protizánětlivé vlastnosti. Používá se tedy obdobně jako pštrosí sádlo. Rozdíl spočívá v obsahu mastných kyselin. Pštrosí sádlo je bohatší na omega mastné kyseliny.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno