Mufloní maso

Máte rádi zvěřinu a rádi byste vyzkoušeli něco nového a méně tradičního? Zajímavou chuť divoké zvěřiny nabízí mufloní maso, které se dá navíc při troše štěstí a pátrání sehnat i u nás. Stejně jako jiná zvěřina patří i mufloní maso mezi zdravé druhy masa, ze kterých připravíte řadu vynikajících pokrmů. Pojďme se zaměřit na to, jak mufloní maso správně připravit a proč jej do našeho jídelníčku zařadit.

MuflonUž jste vyzkoušeli mufloní maso? Pokud ne, tak vás jeho divoká chuť opravdu překvapí. Milovníci zvěřiny si přijdou na své. Mufloní maso má výraznou červenou barvu, vlákna jsou jemná, tučné je tak akorát. Právě díky těmto vlastnostem po mufloním masu často sáhnou i zkušení šéfkuchaři. Aby bylo mufloní maso opravdu chutné, vyžaduje nějaký čas a pečlivou přípravu. Pro spoustu strávníků je totiž tento druh masa až příliš hutný a výrazný, proto je vhodné jeho výraznost mírnit například naložením do marinády. Nejkvalitnější je maso z mladých muflonů, které je plné šťávy a je křehké.

Mufloní maso je dobré na pečení i přípravu steaků

Mufloní maso má v kuchyni řadu možností využití. Vykostěný hřbet můžete v troubě upéct v celku, často se využívá i kýta. Maso z muflona se používá také pro přípravu šťavnatých steaků, je možné jej použít i na minutkové pokrmy. Maso se samozřejmě používá také při přípravě guláše, dobře se kombinuje s červeným vínem a kořenovou zeleninou.

Maso z dospělých kusů naložte do marinády

Pokud máte rádi typickou zvěřinovou chuť a budete mít k dispozici kvalitní maso z mladého muflona, nakládání a marinování nemusíte věnovat příliš času. Pokud byste naopak chtěli výraznou chuť potlačit, naložte jej do marinády. Klasickou osvědčenou marinádu na zvěřinu připravíte smícháním 250 ml vody, 200 ml octa (například vinného), 5 jalovcovými bobulemi a několika kusy bobkových listů. Mufloní maso do připravené marinády naložte na 4 až 5 dní a až poté dále zpracujte. Každý den maso v marinádě obracejte, aby se dostalo do celého kusu masa ze všech stran.

Recept na kýtu z muflona

Na závěr jsme si pro vás připravili jeden z mnoha receptů na mufloní maso. Budete k němu potřebovat kilo mufloní kýty, kterou na 5 dní naložíte do výše popisované marinády. Jakmile maso natáhne chuť z marinády a ztratí svou zvěřinovou výraznost, můžete se pustit do další úpravy. Kýtu z muflona prošpikujte slaninou, osolte a opepřete. Vložte na pekáč a podlijte několika lžícemi zbylé marinády. Pečte 40 minut z každé strany při teplotě kolem 180 °C. Po 80 minutách pečení můžete k masu přidat hrušky, jablka či jiné ovoce vhodné k tepelné úpravě a pečte ještě přibližně 20 až 30 minut. Před podáváním nakrájejte maso na tenké plátky. Je jen na vás, s jakou přílohou budete kýtu z muflona servírovat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno