Maso z nutrie

masem z nutrií se na našich jídelníčkách příliš často nesetkáte. Podle chovatelů nutrií je však maso velmi kvalitní a chutné, bývá prý neprávem opomíjeno. Pokud byste chtěli vyzkoušet něco nového, maso z nutrie může být tou správnou volbou. Pojďme se podívat na to, jaké maso z nutrií je a jak se připravuje.

Maso z nutrieVíte, co je vlastně nutrie za tvora? Jedná se o jediného známého zástupce z čeledi nutriovitých, který se kromě Austrálie a Antarktidy vyskytuje ve volné přírodě na všech kontinentech. Nutrie žijí především v okolí potoků, řek a jiných vodník toků. Nutrie si budují nory, které mohou být dlouhé i více než 15 metrů. Dospělý jedinec tohoto zvířete váží i 12 kg, průměrná hmotnost se pohybuje kolem 6 kg.

Nutrie jsou býložravci, živí se bylinami, trávou a kořeny různých rostlin. V České republice se nutrie chovají v zajetí podobně jako domácí králíci. Tradici chovu sahá až do první třetiny minulého století. Chovatelů nutrií je však v České republice stále méně, protože se chov příliš nevyplatí a je vcelku náročný. Také proto se nutrie na našich talířích v podstatě neobjevují. V některých restauracích narazíte na maso z nutrie podávané jako specialita.

Jak chutná maso z nutrie

Když víte, kde se nutrie vyskytují ve volné přírodě a jak se chovají v zajetí, jistě vás také zajímá, jak chutná maso z nutrie. Obecně se řadí mezi velmi kvalitní druhy masa, které jsou lehce stravitelné, poměrně dietní a jemné. Maso z nutrie lze co do chuti připodobnit k masu z králíka, vlákna jsou však jemnější a maso je šťavnatější. Z hlediska energetických hodnot se tento druh masa blíží k hodnotám masa jehněčího. Má málo tuku i cholesterolu, za to obsahuje poměrně vysoké množství tuku. Proto se maso z nutrie doporučuje zařadit i mezi dietní jídelníčky či jídelníčky pro sportovce.

Jak se maso připravuje

Maso z nutrie si můžete připravit na mnoho způsobů. Pokud narazíte na chovatele nutrií, od kterého čerstvé maso z nutrie získáte, vyzkoušejte jeden z mnoha receptů. Některé restaurace například připravují nutrii pečenou na česneku a podávanou s knedlíkem a špenátem. Maso z nutrie se nejčastěji peče, dá se však také smažit či dusit. Vynikající je pečení s bylinkami, například s rozmarýnem nebo tymiánem. Před tepelnou úpravou je nezbytné nutrii stáhnout z kůže, následně vyprat a naporcovat. Postupuje se při tom podobně jako při přípravě králíka.

Maso z nutrie je kvalitní a chutné, získat ho ale není zrovna jednoduché. Počet chovatelů nutrií každý rok ubývá, pro čerstvé maso si tak možné budete muset zajít i do vzdálenějšího místa. Pokud si však maso z nutrie doma připravíte, jeho šťavnatost a jemnost svalových vláken vás rozhodně překvapí.

2 KOMENTÁŘE

  1. A jak nutrie chutnají? Dá se říct, že jako žabí stehýnka. Sice se tvrdí, že chutnají jako králičí, ale to má k nim hóódně daleko. Teoreticky z králičích mláďátek, nikdy jsem neochutnal, je to jen představa. Netuším ani jak holoubátka.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno