Domů Výživa Kvalitní potraviny Klanopraška čínská – léčivé účinky

Klanopraška čínská – léčivé účinky

Klanopraška čínská patří mezi 50 základních bylin tradiční čínské medicíny. Listy této popínavé rostliny se používají pro přípravu čaje, její plody zase pro přípravu kompotů. Přečtěte si, jaké má léčivé účinky.

Klanopraška čínská

Klanopraška (taktéž schizandra) čínská patří mezi popínavé rostliny pocházející z Dálného východu. Díky tomu, že dobře snáší i velmi nízké teploty, se jí daří i v našich klimatických podmínkách. Pěstování klanoprašky je tak oblíbené mezi mnoha zahrádkáři, a tak jak pro její vzhled, tak léčivé účinky listů i plodů. Klanopraška je opadavá rostlina, která může dorůst do délky více než 10 metrů. Plné blahodárných látek jsou zejména plody této rostliny, které rostou v hroznech. Z pečlivě usušených listů klanoprašky čínské si můžete připravit čaj, který vám dodá energii i během vysilujícího zimního období.

Klanopraška čínská

Klanopraška a obsažené látky

Ne nadarmo patří klanopraška čínská mezi základní byliny tradiční čínské medicíny. Bobule jsou bohatým zdrojem mnoha vitamínů a minerálů. Zmiňme například vitamíny A, C nebo E, z minerálů pak vápník, železo či draslík. Plody obsahují velké množství slizů, dále kyselinu citronovou, vinnou, askorbovou, jablečnou a pryskyřičnaté látky. Právě kvůli nim mají bobule pro mnohé až nepříjemnou chuť, se kterou je potřeba předem počítat. Lze ji částečně potlačit přimícháním cukru či jiného sladidla při výrobě kompotů nebo marmelád.

Léčivé účinky klanoprašky čínské

Pokud si pořídíte některý z produktů z lkanoprašky čínské, nebo si ji sami vypěstujete, můžete využít mnoha léčivých účinků, kterými se pyšní. Které to jsou?

Posílení imunitního systému

Bobule klanoprašky čínské obsahují velké množství vitamínu C, mimo to obsahuje i schizandrin, který má schopnost harmonizovat organismus. Díky kombinaci těchto látek vede konzumace produktů z bobulí k posílení imunitního systému, což oceníme zejména během chřipkového období.

Posílení sexuální výkonnosti

Klanopraška čínské se obecně považuje za přírodní afrodiziakum. Má blahodárné účinky na posílení sexuální výkonnosti, a tak se doporučuje starším mužům i ženám. Všechny ženy pak jistě ocení, že bobule zvyšují erotickou citlivost a sexuální apetit.

Zlepšení funkce nervového systému

Podle tradiční čínské medicíny jsou bobule klanoprašky skvělým prostředkem na zlepšení funkce nervového systému i psychiky. Trápí vás deprese, pocity smutku, melancholie, ospalost nebo vyčerpanost? Vyzkoušejte některý z produktů, případně si uvařte bylinný čaj z listů rostliny. Uvidíte, že se budete cítit mnohem lépe.

Další účinky

Klanopraška čínská má mnoho dalších léčivých účinků. Patří mezi ně například stimulace cévního systému, podpora dýchacího ústrojí nebo řešení problémů s vysokým krevním tlakem. Klanoprašku čínskou můžete užívat také při chorobách plic, jater nebo střev, stejně tak i při slabozrakosti a špatnému prokrvení organismu.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno