Sýr Tete de Moine

Máte rádi delikátní sýry, pochutnáváte si na jemné oříškové chuti a rádi sýry párujete s vínem? Pokud patříte mezi sýrové gurmány, určitě si zamilujete sýr švýcarského typu Tete de Moine. Patří mezi nejstarší a nejtradičnější sýry vůbec. Vyniká svou chutí a jemností, často se z něj vyrábí dekorativní sýrové růžičky, které skvěle vypadají.

Jak chutná sýr Tete de Moine

Sýr Tete de Moine je polotvrdý sýr, který se vyrábí ze syrového kravského mléka. Má jemně kořenitou chuť a odnepaměti se vyrábí v klášterech, ačkoliv se do něj dnes pouští i zkušení sýraři. Sýr Tete de Moine pochází ze Švýcarska, má jemně kořenitou chuť a vyniká svou jemností.

 

Sýr, liška a havran
Pohádka o havranu, sýru a lišce

Původ sýra

Polotvrdý švýcarský sýr pochází z roku nejpozději z konce 12. století, kdy se švýcarských mnichům z řádu Bellelay podařilo vytvořit sýr, který je chutný, jemný a především trvanlivý. Také velikost sýra je původní, v minulosti se totiž dalo platit i sýrem, musel tak dobře padnout do ruky. Například dle dochovaných historických pramenů zaplatil ve 14. století opat zmíněného řádu poplatky za dědičný nájem, a to ve výši takřka 100 kilogramů tohoto sýra.

Mnichova hlava

Sýr Tete de Moine znamená v překladu Mnichova hlava. Toto označení má svůj důvod. Sýt Tete de Moine se totiž konzumuje takovým způsobem, že se nejprve odřízne horní část s kůrkou a následně se odkrajuje z horní části. Švýcarské sýry bývají většinou velké, Tete de Moine je však výjimkou. Prodává se ve válcích o hmotnosti kolem 800 gramů.

Porcování sýra Tete de Moine

Sýr Tete de Moine se může konzumovat různými způsoby, vždy se však odkrojuje z horní části po odřezání tvrdé kůrky. Buď budete sýr odřezávat nožem na sýr, velmi populární je použití tzv. Girolle – speciálního kráječe, který se zabodne do sýra a otáčivým pohybem sýr postupně odkrajuje. Vytváří se tak estetické sýrové růžice, vhodná i na sváteční a slavnostní tabuli.

Konzumace švýcarského sýra

Zmiňovaný sýr můžete konzumovat různými způsoby. Můžete jej zařadit jako jeden z druhů sýra na sýrový talíř, jemné hoblinky jej zpestří. Sýr můžete párovat s bílým i červeným vínem, hodí se však i k pivu nebo kvalitnímu destilátu. Sýr Tete de Moine se hodí také na přípravu sýrového fondue, vynikající je ale i na vymazlenou bagetu s máslem.

Pokud rádi poznáváte různé chutě a milujete sýry, Tete de Moine si oblíbíte. Ochutnejte jeden z nejoblíbenějších a nejznámějších švýcarských sýrů a postupně odhalujete chutě, které ukrývají. V tomto případě jde o jemnou delikátní mírně kořeněnou chuť s oříškovým dozvukem. Působivý způsob porcování ve formě hoblinek růžicového tvaru si také zamilujete a nedáte na Mnichovu hlavu dopustit.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno