Druhy tvrdých sýrů

Tvrdé sýry jsou jednou z nejoblíbenějších mléčných výrobků u nás. Každý tvrdý sýr vyniká svým zpracováním, tučností, zráním i použitým druhem mléka. Vyznáte se v tvrdých sýrech? Přinášíme vám alespoň základní pomůcku pro snadnou orientaci mezi sýry.

Eidam

Tvrdé sýryEidam je v českém prostředí nejznámější a nejdostupnější. Jedná se o tvrdý sýr z kravského mléka. U nás se nejčastěji prodává eidam s 30% obsahem tuku, jedná se však o české specifikum, které má kořeny v minulém století. Pravým kvalitní eidam by měl správně obsahovat 40-45 % tuku. Na trhu jsou i druhy s 20 %, ty nemají skoro žádnou chuť. Jak víte, tuk je nositelem chuti a je i v sýrových produktech důležitý. Nebojte se konzumovat sýry s vysokým obsahem tuku, důležitá je střídmost. Ale zpátky k eidamu. Původně pochází z nizozemského města Edam. Má jemnou chuť, mírnou slanou a je polotuhý, proto se řadí spíše k sýrům polotvrdým.

Gouda

Také gouda pochází z Nizozemska. Vyrábí se z kravského mléka, má žlutou barvu, jemnou oříškovou vůni a delikátní chuť. Má vyšší obsah tuku – 48 % procent. Sýr by měl zrát 1 měsíc až 2 roky, podle délky zrání se také liší různé druhy goudy. Čím je gouda starší, tím má tvrdší konzistenci. Během stárnutí sýr tmavne a začíná se drolit. Mladší sýr gouda má světlejší obal, podle něho můžete také délku odhadnout už na pohled.

Čedar

Také čedar patří spíše mezi sýry polotvrdé. Pochází z Anglie, kde se také konzumuje nejčastěji. Vyrábí se rovněž z kravského mléka, někdy i z mléka kozího. Jeho specifikem je nasládlá chuť. Zbarven je do oranžových odstínů. V oblibě je jeho použití na zapékání či do hamburgerů. Dnes se kromě Anglie vyrábí například i v Austrálii či USA.

Ementál

Sýr ementál poznáte podle velkých dutin – děr – které se uvnitř něj nachází. Ementál pochází původně ze Švýcarska. Má 45 % tuku a má jemnou, mírně nasládlou chuť. Skvěle se hodí pro párování s různými víny. Ementál zraje několik měsíců až let podle konkrétního typu. Obecně platí, že čím zralejší, tím výraznější a také dražší.

Maasdammer

Seznam nejznámějších tvrdých sýrů doplňuje Maasdammer, další z řady holandských sýrů. Také on vyniká děrovanou strukturou uvnitř sýra. Má ovocný nádech a je oblíbený především mezi příznivci ostřejších chutí.

Luxusnější sýry

Výše jsme vyjmenovali řadu nejznámějších a nejrozšířenějších sýrů, se kterými se s největší pravděpodobností setkáte v každém obchodě. Existuje však také řada speciálních luxusních sýrů pro labužníky. Sem patří například kozí sýr Extra Vieille, zrající 18 měsíců. Dalším luxusnějším sýrem je například Entre Mont nebo kozí sýr Tomme de Chevre.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno