Měkký tvaroh ve vaničce

Tvaroh je významným zdrojem bílkovin, má poměrně nízkou energetickou hodnotu a díky své jemné chuti se hojně využívá při přípravě mnoha pokrmů. Pokud pro tvaroh vyrazíte do obchodu, narazíte na dva různé druhy. Tvaroh se prodává buď v plastové vaničce, nebo v alobalu. Dnes se zaměříme právě na měkký tvaroh ve vaničce a popíšeme si i to, v čem se od baleného tvarohu liší.

Měkký tvaroh

Tvarohový koláčPokud jste si pořídili měkký tvaroh ve vaničce a běžně kupujete ten balený v alobalu, možná vás překvapila jeho konzistence. Tvaroh ve vaničce je totiž mnohem jemnější a tekutější než ten balený. To má své výhody i nevýhody. Výrobci mléčných produktů však upozorňují, že způsob balení nemá vliv na konzistenci tvarohu. Nejde tak o technologii, ale o složení produktu. Z toho vyplývá, že měkký tvaroh ve vaničce má trochu jiné složení než ten v alobalu, a tak je jemnější a měkčí. Kdy sáhnout právě po tvarohu v plastové vaničce?

Kdy dát přednost měkkému tvarohu ve vaničce

To, že je měkký tvaroh ve vaničce řidší než ten balený, ještě nemusí být na závadu. V některých případech zpracování a přípravy pokrmů je totiž jemnější konzistence vhodnější. Než se vydáte do obchodu pro tvaroh, měli byste si tak ujasnit, jak jej chcete dále zpracovávat. Měkký tvaroh ve vaničce je vhodný pro přípravu různých pomazánek, kde je vhodné, aby se výsledná hmota dobře roztírala. To by mohlo být u tvrdšího baleného tvarohu problematické a museli byste jej dodatečně ředit. Pokud však připravujete tvarohový dezert, který má být pevný a má držet tvar na upečeném korpusu, dejte přednost raději tomu balenému. Řídký tvaroh z vaničky by totiž mohl stékat.

Proč má jinou konzistenci

Položili jste si někdy otázku, proč má měkký tvaroh ve vaničce jinou konzistenci než ten balený? Je to způsobené zejména obsahem tuku v sušině. Důležitá je především technologie výroby tvarohu. Tvaroh totiž vzniká vysrážením kaseinu. Podle tradiční technologie se mléčná bílkovina sráží ve speciálních vanách, u které není proces srážení tak dokonalý, a tak jsou ve finálním tvarohu hrudky a je v něm více tuku v sušině, je pevnější.

Výroba tvarohu s využitím odstředivky

Moderní technologie výroby tvarohu však spočívá ve využití odstředivek. Mechanické odstředivky slouží k odstranění syrovátky. Finální tvaroh je jemnější, hladší a bez hrudek, obvykle obsahuje ale i méně tuku a není tak tuhý. Některé mlékárny využívají tradiční výrobní postupy, jiné daly přednost odstředivkám.

Ne vždy ale musí platit, že měkký tvaroh ve vaničce musí být tekutější. Nezbývá, než vyzkoušet tvarohy od různých výrobců a zůstat u toho, který vám bude z hlediska konzistence vyhovovat nejlépe a splní vaše potřeby.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno