Jačí mléko

Je možné, že ne všichni se v tomto pojmu orientují, a proto si nejprve vysvětlíme, co je to jak.

Jak divoký Bos mutus, (tibetsky gyag), patří do rodu pravých turů, kteří se adaptovali na život ve vysokohorských oblastech v centrální Asii (Nepál, Bhútán, Tibet, atd.). V současnosti je však jeho druh ohrožen vyhubením. Jedná se o obrovská zvířata – býk jaka může mít výšku kolem dvou metrů a jeho rohy jsou dlouhé i jeden metr.

Domestikovanou formou jaka divokého je jak domácí Bos grunniens. Ten je poněkud menšího vzrůstu. Tamní obyvatelé se bez jaka téměř neobejdou.

Jak

Jaký prospěch jak domácí přináší

Jak slouží coby jezdecké zvíře. V obtížném horském terénu je naprosto nepostradatelný – dokáže unést až 150 kg zátěže. Kromě toho je využíván jako tažné zvíře, a to k obdělávání polí. V obou těchto případech účinně nahrazuje lidskou sílu.

Co všechno se z jaka zpracovává

Asiaté z jaka dokáží využít beze zbytku téměř všechno – mléko, maso, vlnu, kůži, trus.

  • Trus – jačí trus se suší a pak se používá jednak jako topivo, a za druhé se plátky sušeného jačího trusu obkládá obydlí.
  • Vlna – od nepaměti se používala k výrobě oblečení, přikrývek, stanů a provazů. V dnešní době se vlákna z jačí vlny využívají při výrobě luxusního oblečení. Je to vysoce kvalitní produkt, a v mnoha ohledech předčí i ovčí vlnu merino. Je teplejší, velice měkká – její hebkost se podobá kašmíru a má antibakteriální vlastnosti, které dokáží redukovat tělesný pach.
  • Jak se využívá také na maso, ale jen v menší míře – živé zvíře je totiž pro tamní obyvatelstvo mnohem cennější.
  • Mléko – z jačího mléka se vyrábí trvanlivý sýr, jogurty, a také máslo. Tamní zvyklostí je přidávat trochu jačího másla do čaje; zejména takto vítají hosty. Jačí mléko si zaslouží, abychom se u něj pozastavili a pověděli si o něm trošku podrobněji. Ptáte se proč? Jačí mléko je velmi zdravým produktem, který má pro lidské zdraví značný přínos.

Jačí mléko a produkty z něj vyráběné tvoří hlavní část příjmu potravy tibetských a dalších středoasijských pastevců. Mléko je podobné buvolímu, je nasládlé, lahodné a voňavé. Srovnáme-li toto mléko s mléky ostatních zvířat, zjistíme, že má vyšší obsah tuku, vysoký obsah bílkovin, vitamínu A, a také vápníku. Obsahuje kolem 17 % sušiny, 5 % bílkovin, 5,5 % – 16 % tuku! (podle ročního období), 4,5 % – 5% laktózy, a až jedno procento minerálních látek. Na rozdíl od kravského mléka obsahuje tuk z mléka jačího bohatší polynenasycené mastné kyseliny, bílkoviny a kasein.

Máslo

Jačí máslo Asiaté nepoužívají pouze ke konzumaci, ale také místo oleje do lampiček. Konkrétně pro Tibeťany je stloukání másla kultovní záležitost a u příležitosti nového roku z něj dokonce vyrábějí zdobné sochy. V extrémních podmínkách vysokohorských oblastí se jačím máslem léčí popraskané rty.

Ghí /ghee/

Jedná se o „přepuštěné máslo“, tedy čistý máselný tuk, kterému se výrazně prodlouží trvanlivost. Přepuštění másla spočívá vlastně v jeho převaření. Tuk se tím oddělí od mléčných částic a zůstane bez laktózy. Pak mohou ghí jíst i osoby, alergické na mléčné výrobky. Ghí z jačího mléka přináší obyvatelstvu vitamíny A, D, E, K, které jsou rozpustné v tucích.

I v ajurvédské medicíně má ghí své místo. Podle ní ghí detoxikuje organismus, přispívá k lepšímu trávení a napomáhá účinnějšímu vstřebávání živin z jídla. Navíc se ghí užívá k zaléčení pokožky při popáleninách a dalších poraněních.

Ghí má ještě jednu důležitou vlastnost – převařením získalo toto máslo vyšší kouřový bod. Znamená to, že je možné ho používat při vysokých teplotách, a to až do 250 oC. Při smažení se tento tuk nepřepaluje, a proto nevznikají toxické látky.

Kosmetické produkty s jačím mlékem

Vyspělé země z jačího mléka vyrábějí i kosmetické přípravky, a to zejména krémy k péči o pleť a pokožku, mýdla, prostředky pro péči o vlasy.

Kosmetická mléka a krémy s jačím mlékem pečují o pleť i pokožku a jsou prospěšné pro jejich zdraví – pomáhají účinně odstraňovat odumřelé kožní buňky a podporují regeneraci. Díky bílkovinám a vitamínům dochází k výživě pokožky a k jejímu viditelnému zjemnění a zklidnění. Zmírňují zánětlivé procesy, snižují tvorbu kožního mazu, potlačují akné – kupříkladu husté tělové mléko na bázi mléka tuvinského jaka a cedrového oleje, vlasové masky, aj.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno