Velbloudí mléko

Velbloudí mléko se po staletí používá jako zdroj důležitých živin na Středním východě, v Asii a v severní Africe. Kočovníci a beduíni se stále spoléhají na nutriční vlastnosti velbloudího mléka, které jim může pomoci i v drsných pouštních podmínkách. V současnosti se ale velbloudí mléko dostalo i na český trh, takže je dobré, dozvědět se o něm něco více. V současnosti roste počet velbloudích farem všude po světě. Proč je tak drahé? A proč je lidé kupují?

Zdrojem důležitých živin

Velbloudí mléko je bohaté na mnoho živin, které jsou důležité pro celkové zdraví člověka. Pokud jde o obsah kalorií, bílkovin a sacharidů, je velbloudí mléko srovnatelné s plnotučným kravským mlékem. Má však nižší obsah nasycených tuků a naopak vyšší obsah vitamínu C, B, vápníku, železa a draslíku. Je také zdrojem zdravých tuků, jako jsou mastné kyseliny s dlouhým řetězcem, kyselina linolová a nenasycené mastné kyseliny, které mohou podporovat zdraví mozku a srdce.

Živiny ve 100 ml velbloudího mléka

100 ml velbloudího mléka obsahuje tyto živiny:

  • 41,6 kalorií,
  • 2,5 gramu bílkovin,
  • 2,5 gramu tuků,
  • 4,2 gramů sacharidů,
  • 24 % doporučené denní dávky thiaminu,
  • 6,7 % doporučené denní dávky riboflavinu,
  • 13,3 %doporučené denní dávky vápníku,
  • 5 % doporučené denní dávky draslíku
  • 5% doporučené denní dávky fosforu,
  • 4,2 % doporučené denní dávky vitamínu C.

Velbloud žvýkající

Alergie na mléko

Lidé s nesnášenlivostí laktózy nebo alergiemi na mléko mohou sáhnout právě po velbloudím mléku. Lidé, kteří nemají dostatek laktázy (enzymu potřebnému k trávení cukru v mléčných výrobcích), trpí nesnášenlivostí laktózy. Je to poměrně běžný stav, kdy po konzumaci mléčných výrobků tito lidé trpí nadýmáním, průjmem a bolestmi břicha. Velbloudí mléko obsahuje méně laktózy než kravské mléko, díky čemuž je tolerovatelné pro mnoho lidí s nesnášenlivostí laktózy. Velbloudí mléko má také odlišný proteinový profil než kravské mléko a zdá se, že je lépe tolerováno u alergiků na kravské mléko.

Lék na rotaviry

Velbloudí mléko se používá k léčbě průjmu způsobeného rotavirem po stovky let. Důvodem je zřejmě obsah protilátek ve velbloudím mléce, které pomáhají léčit toto průjmové onemocnění, které je zvláště běžné u dětí (v České republice je možné děti proti rotavirům očkovat – očkování však nekryje zdravotní pojišťovna a rodiče je tak musí platit ze svého).

Snížení hladiny cukru v krvi

Bylo prokázáno, že velbloudí mléko snižuje hladinu cukru v krvi a zvyšuje citlivost na inzulín u lidí s diabetem 1. a 2. typu. Důvodem je obsah inzulínových proteinů, které mohou být zodpovědné za jeho antidiabetickou aktivitu. Inzulín je hormon, který pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi. Kromě inzulínových proteinů obsahuje velbloudí mléko taktéž zinek, který zlepšuje citlivost na inzulín.

Velbloud

Pro lepší imunitu

Sloučeniny obsažené ve velbloudím mléku mají tu skvělou vlastnost, že bojují proti různým organismům způsobujícím onemocnění. Mezi hlavní aktivní složky v tomto mléce patří laktoferin a imunoglobuliny, proteiny, které posilují imunitu. Laktoferrin má antibakteriální, antimykotické, antivirové, protizánětlivé a antioxidační vlastnosti. Inhibuje růst organismů E. coli, K. pneumoniae, Clostridium, H.pylori, S. aureus a C. albicans, které mohou způsobit vážné infekce.

Boj proti škodlivým organismům

Také syrovátková bílkovina obsažená ve velbloudím mléce má schopnost bojovat proti škodlivým organismům, čímž dochází k dalšímu zlepšení imunity. Navíc má antioxidační vlastnosti, které pomáhají vašemu tělu bojovat s poškozením volnými radikály.

Poušť

Podpora funkce mozku

Už výše jsme uvedli, že konzumace velbloudího mléka může vést ke zdravé funkci mozku. Vhodné může být i pro lidi s autismem – i když zde je ještě potřeba provést další výzkumy. Zatím bylo zjištěno zlepšení chování u dětí s autismem. Přestože je výzkum slibný, nedoporučuje se nahrazovat standardní léčbu autismu velbloudím mlékem. A konečně, velbloudí mléko může prospívat neurodegenerativním onemocněním, jako je Parkinsonova a Alzheimerova choroba.

Jak přidat velbloudí mléko do svého jídelníčku?

Velbloudí mléko můžete konzumovat podobnými způsoby jako mléko kravské. Dejte si sklenici mléka jen tak, nebo mléko přidejte do kávy, koktejlů, pečených výrobků, pudinků, omáček, polévek, palačinek a podobně. Takže pro ty, kteří jsou zvyklí konzumovat kravské mléko, není příliš těžké nahradit jej velbloudím.

Jak velbloudí mléko chutná?

V závislosti na tom, odkud mléko pochází, mohou existovat jemné rozdíly v chuti. Americké velbloudí mléko má podle všeho sladkou a krémovou chuť, zatímco velbloudí mléko ze Středního východu má více ořechovou a kouřovou chuť. Velbloudí mléčné výrobky, jako je měkký sýr, jogurt a máslo, nejsou široce dostupné kvůli problémům se zpracováním, které jsou přisuzovány složení velbloudího mléka.

Mléko

Jaká je cena velbloudího mléka?

Vysoká. Obsahuje sice více prospěšnějších látek než kravské mléko, pro krávy však zřejmě nebude konkurencí, a to i přes to, že jej srovnáváme s mateřským mlékem, co se týče posilování imunity. Za jeden litr velbloudího mléka je možné zaplatit i více než sto korun. K vyšší ceně přispívá jednak to, že velbloudi poskytují až desetkrát méně mléka než krávy, a jednak také to, že na českém trhu je obvykle problém toto mléko sehnat.

Nový potravinový trend

Velbloudí mléko je konzumováno v mnoha východních kulturách již celá staletí, ale teprve nedávno se stalo v západních společnostech komerčním potravinovým trendem. To znamená, že velbloudi se dovážejí do oblastí, v nichž tradičně nežijí, jako jsou Spojené státy americké, kde se vytvářejí mléčné farmy pro velbloudy k produkci mléka ve větším měřítku. Někteří lidé se proto kvůli etickým obavám vyhýbají velbloudímu mléku a jiným druhům živočišného mléka.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno