Ricotta

Ricotta je tvarohu podobný sýr měkké konzistence, který se však narozdíl od tvarohu nevyrábí z mléka, ale ze syrovátky. Díky tomu má Ricotta jemnější a méně nakyslou chuť. Díky své konzistenci dokáže však tvaroh lehce nahradit při přípravě takřka libovolného pokrmu. Své místo najde při přípravě moučníků, dezertů a pomazánek.

Ricotta je vyráběna ze zbytkové syrovátky, která obsahuje mezi 5 až 13 % tuku a výsledný sýr připomíná jemný tvaroh nasládlé chuti s jemně zrnitou texturou. Pro výrobu ricotty je možno použít syrovátku nejen z kravského, ale i z ovčího, kozího nebo dokonce buvolího mléka (stejně jako u mozzarelly). Má nízký obsah tuku a vysoký obsah bílkovin. Díky své lehké stravitelnosti je vhodná i jako dietní potravina, pro kojence, nebo jedince se zažívacími obtížemi.

Výživové hodnoty

Ricotta patří mezi potraviny s vysokou nutriční hodnotou. Obsahuje celou řadu důležitých vitamínů a minerálů, které naše tělo potřebuje. Je kvalitním zdrojem lehce vstřebatelného vápníku, vitamínů B1, B2 a B3, sodíku, draslíku, fosforu a dalších minerálních solí. Dle přípravy může být ricotta také potravinou s nízkým obsahem tuku, za předpokladu, že při její výrobě nebyla použita smetana.

Jak nakupovat a skladovat

Ricotta je u nás k dostání většinou ve formě plastového kelímku s víčkem. Po otevření má velmi krátkou trvanlivost a proto je nezbytné ji urychleně do několika dní spotřebovat. Při správném skladování v ledničce vydrží ricotta maximálně týden. Nezávadná ricotta je lehce nasládlá a jemné konzistence. Nemá žádnou výraznou pachuť ani není cítit.

Využití v kuchyni

Ricotta má v kuchyni opravdu široké možnosti využití, své místo si najde při přípravě teplých i studených jídel, sladkých i slaných pokrmů a dezertů. Díky své konzistenci a jemné chuti je ideální pro přípravu omáček na těstoviny nebo k masu, či zelenině. Taktéž plně nahradí tvaroh při přípravě sladkých i slaných pomazánek a v neposlední řadě se hodí i pro výrobu krémových moučníků a dezertů. Její svěží, nasládlá chuť skvěle vynikne v kombinaci s čerstvým ovocem nebo medem.

Pokud dáváte přednost domácí výrobě, můžete vyzkoušet i jiné druhy ricotty, než jen klasickou nasládlou. Syrovátková ricotta se dá skvěle nakombinovat s nasekanými čerstvými bylinkami, pepřem a solí.

Historie ricotty

Ricotta má svůj původ v historii latinských národů, jako byl Starověký Řím, kde tento sýr pravděpodobně vyráběli rolničtí obyvatelé venkova. Výroba byla jedoduchá – dvojitým převařením extrahovali sýr ze zakysaného mléka – podmáslí. Odtud pochází i latinský název tohoto sýru – recocta, což doslovně znamená dvakrát uvařeno. Tato pochoutka se samozřejmě rozšířila z venkova i mezi římskou šlechtu, kde se záhy stala vyhledávanou pochoutkou.

Různé obdoby tohoto sýra se však pravděpodobně vyráběly i v jiných oblastech, jako byl Starověký Egypt, nebo Summer, kde se tato potravina používala i k náboženským obřadům.

Ve 20. století se pak ricotta rozšířila díky imigrantům do celého světa.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno