Sýr Philadelphia

Sýr Philadephia patří mezi nejznámější a také nejkvalitnější termizované sýry. Používá se na mazání na pečivo, je ale také hlavní složkou oblíbeného dezertu cheesecake. Philadelphia ale patří mezi dražší sýry, což u nás mnohé od nákupu odrazuje. V čem tkví jeho jedinečnost, jak se vyrábí a jaká je historie?

Historie sýru Philadelphia

PhiladelphiaSýr Philadelphia existuje už desítky let. První krémový sýr, tedy cream cheese, vznikl už v 70. letech 19. století. Tehdy jeho přípravu vymyslel lékař William Lawrence. Pod současným názvem Philadelphia existuje sýr od roku 1880. Americké město Philadeplhia totiž bylo vzorem pro vysokou gastronomii a symbolizovalo čistotu a vysokou kvalitu produktu.

Majitelé podniku se průběžně měnili, název a výroba ale zůstala. Dlouhou dobu byl sýr americkou záležitostí, což se změnilo v 70. letech minulého století, kdy začal být expandovaný na evropský trh. Nejdříve se dovážel do Velké Británie, Itálie a Německa, postupně pak i do dalších evropských zemí.

Sýr Philadelphia – výroba a charakteristika

Sýr Philadelphia je měkký termizovaný sýr, který se vyrábí z mléka a smetany. Čerstvý krémový sýr by měl mít pole amerických norem obsah mléčného tuku minimálně 33 %. Sýr Philadelhia vyniká jemnou delikátní chutí a hojně se využívá ve studené i teplé kuchyni. Hodí se pro přímou konzumaci i pro přípravu dalších pokrmů. Oblibu si získal po celém světě, není tedy divu, že existuje nespočet receptů, ve kterých sýr Phiadelphia figuruje.

Jedním z nejznámějších receptů je dezert cheesecake, v němž má právě tento termizovaný sýr pevné místo. Sýr tohoto typu se vyrábí i v českém prostředí, například oblíbená Lučina je také čerstvým termizovaným sýrem. Postup výroby je však trochu odlišný a liší se tedy i výsledná chuť. Pokud tedy chcete docílit stejné chuti jako v konkrétním receptu, vždy použijte originál Phiadelphia. Počítejte ale s vyšší pořizovací cenou.

Použití sýru ve studené kuchyni

Sýr Phiadelphia má bohaté využití ve studené kuchyni. Hodí se pro přímé mazání na pečivo a skvěle chutná se zeleninou. Je také perfektní surovinou pro výrobu čerstvým jemných pomazánek, například s pažitkou a dalšími bylinkami. Můžete pomocí něj zjemnit paštiku nebo připravit lososovou pomazánku. Sýr Phiadelhia se využívá také pro přípravu studených mléčných koktejlů. Samozřejmostí je příprava různých sýrových nepečených dezertů.

Použití sýru v teplé kuchyni

Celou řadu možností zpracování má sýr Phiadelphia v teplé kuchyni. Můžete jej využít při vaření smetanových omáček, polévek, těstovinových omáček, skvělý je v kombinaci s masem. Stejně tak je oblíbenou ingrediencí ve vegetariánské kuchyni.

Sýr Phiadelphia má bohatou historii a i přes vyšší cenu se vyplatí se na něm pochutnat. Vyzkoušejte jeden z mnoha receptů a užijte se lahodnou jemnou chuť s nádechem Ameriky.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno