Co je sýr feta

Sýr feta je původem Řecký sýr. Ačkoliv nepatří mezi zcela typické sýry naší kuchyně, i přesto si získal poměrně velkou oblibu a má na českých pultech jisté zastoupení. Co to vlastně sýr feta je a jaký vliv má na naše zdraví, jak jej připravit?

Řecké sýry

Feta sýrŘecká kuchyně je obecně plná mléčných výrobků a právě sýry jsou v Řecku zastoupeny hojně. Mezi nejznámější a nejoblíbenější řecké sýry patří sýr feta. V Řecku není zvláštností, že každému pokrmu dostanete misku s místními sýry. Výroba sýru zde má opravdu bohatou tradici, která sahá až do dob antiky. Kromě zmiňovaného sýru feta narazíte v Řecku také na sýry graviera, tulumoritiri, kefalotiri či manuri. Ty však u nás seženete jen stěží.

Sýr feta

Sýr feta se vyrábí z čerstvého mléka ovčího a kozího. Poměry jednotlivým mlék jsou přitom 30:70 ovčího mléka ke kozímu. Sýr feta by měl zrát dva měsíce ve slaném roztoku, doba zrání však může být i výrazně delší. Sýr feta je sýr výrazně slané chuti, má vyšší obsah tuku a jde o sýr tvarohového typu. Používá se v teplé i studené kuchyni. Nejčastěji se s ním můžete setkat v salátech či těstovinách.

Není feta jako feta

Pokud si chcete opravdu pochutnat na sýru feta, vždy se podívejte po tom, který se vyrábí přímo v Řecku. Řecko je největším výrobcem toho nejkvalitnějšího sýra tohoto typu, „feta“ se vyrábí v jisté míře i v Německu a Dánsku. Cena tohoto sýra je výrazně nižší, kvalitní kozí a ovčí mléko však bývá často nahrazeno běžně dostupným kravský. Změna druhu mléka je v chuti sýra výrazně rozpoznatelná a se specifickou chutí řeckého sýra nemá nic společného.

Vliv sýru feta na zdraví

Sýr feta můžeme obecně zařadit ke zdravějším sýrům. Díky tomu, že se vyrábí právě z mléka kozího a ovčího obsahuje tento sýr prospěšné látky, které v takové míře nenajdeme o mléčných výrobků z kravského sýra. Feta je bohatá na vápník, vitamíny B6 či B12, také na fosfor, selen či zinek. Je však třeba upozornit na velké množství soli, díky čemuž není vhodné zařazovat tento typ sýra do jídelníčku pravidelně. Jako chutný dražší doplněk vaší stravy jednou za čas je sýr feta vhodný, při pravidelné konzumaci však do těla dostanete opravdu velké množství soli. Pokud se chcete soli alespoň částečně zbavit, před konzumací můžete sýr omýt.

Využití v kuchyni

Sýr feta má opravdu bohaté využití v gastronomii. Pokud navštívíte Řecko, můžete se setkat s opravdu velký počtem pokrmů, kde bude sýr feta použit. Sýr feta je v Řecku často konzumován na snídani, a to společně s bílým pečivem. V hlavních chodem se s ním pak setkáte v těstovinách, zeleninových salátech, je však také vynikající na zapékání. Často se zapéká s bramborami či s masem a zeleninou. Na internetu i v literatuře naleznete opravdu velké množství receptů se sýrem feta, stačí si jen vybrat dle chuti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno