Sýr Akawi

Akawi je sýr balkánského typu, který je oblíbený na Arabském poloostrově. Bez problémů se dá sehnat i u nás, protože právě v České republice se vyrábí a do arabských zemí vyváží ve velkém. Už jste sýr Akawi ochutnali? Přečtěte si naše tipy na recepty.

O sýru Akawi

Sýr Akawi pochází z městečka Akko, které se nachází v severní části Izraele. Jedná se o bílý sýr, který se vyznačuje charakteristickou slanou chutí. Prodává se obvykle v plechovkách ve slaném nálevu, díky čemuž má velkou trvanlivost. Jedná se o oblíbený sýr v mnoha arabských zemích, z velké části se vyrábí i v České republice.

Sýr Akawi existuje přibližně od 16. století, u nás se pěstuje asi od 50. let minulého století. Tehdy do bývalého Československa přicestoval podnikatel Amis Tabbara z Libanonu a přivezl s sebou i recepturu na tento sýr. Tehdy byla výroba tohoto typu sýra populární především pro nedostatek mléka v arabských zemích. I když je v současnosti situace jiná, díkydlouholeté tradici výroba u nás neustává.

Výroba sýra Akawi

Sýr Akawi se vyrábí nejčastěji z kravského mléka, někdy i z kozího nebo ovčího. Při výrobě se používá pasterované mléko a syřidlo. Sýr kromě mléka neobsahuje žádné další alergeny, je ale velmi slaný, proto není ideální pro osoby se zvýšeným krevním tlakem. Pokud si chcete na sýru pochutnat, stačí si koupit Akawi české produkce od Madety, která je hlavní výrobcem sýru tohoto typu u nás. Jinak se Akawi vyrábí v Turecku, na Kypru, v Libanonu a dalších státech.

Jak jíst sýr Akawi

Sýr Akawi se velmi často přidává na obložené sýrové mísy, může se i prokládat ovocem. V některých arabských regionech se sýr konzumuje během oběda a večeře společně s čerstvým měkkým chlebem. Sýr ale použijete i při přípravě receptů, přináší dva oblíbené.

Opečený sýr Akawi se salátem

Máte rádi sýrové saláty? Do tohoto se zamilujete. Potřebujete jen 150 g sýra, plátky okurek, papriku, natrhaný salát, olivový olej, cibuli a chilli. Sýr nakrájejte na plátky, posypte chilli papričkou a na pánvi opečte dozlatova. Všechny ingredience nakonec smíchejte a podávejte s čerstvým chlebem. Můžete dozdobit mátou.Sýr akawi - salát

Akawi s kuskusem a sušenými rajčaty

Máte rádi kuskus? Zkuste jej zkombinovat se sýrem Akawi a bezpochyby si pochutnáte. Nejprve „uvařte“ kuskus – 150 g nasypte do misky, osolte, zakápněte olejem a zalijte horkou vodou asi 2 centimetry nad úroveň kuskusu. Na pánvi osmahněte sušená rajčata, česnek a buráky. Smíchejte s kuskusem, zamíchejte a přidejte na středně velké kostičky nakrájený sýr Akawi. Na kuskusu se slaným sýrem si pochutnáte!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno